Президентът на Сърбия Александър Вучич обяви, че износът на брашно, царевица, пшеница и олио ще бъде забранен от четвъртък, пише белградският вестник "Политика".
Той посочи в предаването "Фокус" по Радио Б92, че страната и регионът разполагат с достатъчни количества от тези продукти, но всичко, което се случва в световен мащаб, "изглежда като края на света в икономически смисъл и е толкова опустошително, че няма лек за него".
Той каза, че Сърбия твърдо държи стабилен курса на динара, като отбеляза, че "Ройтерс" е написал в сряда вечерта, че ЕС се готви за рецесия, а е бил планиран растеж.
По въпроса за събитията в Украйна сръбският президент каза: "Очаквам засилване на руската офанзива през следващите дни. За съжаление бих искал да кажа, че очаквам ситуацията да се успокои (но това не е така). За нас е важно да анализираме събитията. Имаме ужасни новини, които ще засегнат и Сърбия. Байдън забрани вноса на петрол. 3,4% от руския петрол е на американския пазар. Очакваме решение на ЕС в четвъртък. Има различни виждания по този въпрос. Около 40 процента от нуждите на ЕС от газ се покриват от Русия, както и около 30 процента от петрола. Това не може да бъде лесно компенсирано нито от Съединените щати, нито от Катар.
Ето защо е важно да погледнем нашата позиция. Орбан вече каза, че не може да приеме подобна забрана, както и българският премиер. Ако се вземе решение за забрана на вноса на всички енергийни източници, ще имаме проблеми. Защото те не могат да паднат от небето..."
На 2 март Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) в рамките на специална сесия прие резолюция, осъждаща руската операция в Украйна.
141 държави, включително Сърбия, подкрепиха приемането на резолюцията от Общото събрание, пет държави гласуваха против, сред тях Русия, Беларус, Сирия, Северна Корея и Еритрея.
35 държави се въздържаха от гласуването - Китай, Индия, Казахстан, Пакистан, Куба и други.
Говорителят на Европейската комисия Петер Стано заяви, че ЕС очаква Сърбия и другите страни кандидатки постепенно да съгласуват политиката си с тази на Съюза.
Вучич отговори на критиките от политически опоненти за подкрепата на резолюцията, като каза, че сърбите "обичат да говорят" и "никога не се отклоняват", но "понякога е важно просто да се придвижите и да се оттеглите".
Според него, ако Белград беше гласувал по друг начин, то днес страната щеше да остане без 30-50 фабрики на западни компании инвеститори, "за които толкова се е трудила Сърбия".
projekt
на 09.03.2022 в 11:47:22 #1няма страшно. ние ще изнесем каквото имаме за помогнем животновъдите в Германия, а после ще ядем....дедовия. но ние вярваме че ако имаме нужда САЩ ще ни изпрати кораб с храна и няма да ни изостави така както изостави Афганистан, и Украйна.