Президентът на Сърбия Александър Вучич обяви, че износът на брашно, царевица, пшеница и олио ще бъде забранен от четвъртък, пише белградският вестник "Политика".

Той посочи в предаването "Фокус" по Радио Б92, че страната и регионът разполагат с достатъчни количества от тези продукти, но всичко, което се случва в световен мащаб, "изглежда като края на света в икономически смисъл и е толкова опустошително, че няма лек за него".

Рекордно високи цени за олио, захар и ориз през март

Рекордно високи цени за олио, захар и ориз през март

COVID кризата вдигна цените на почти всички продукти

Той каза, че Сърбия твърдо държи стабилен курса на динара, като отбеляза, че "Ройтерс" е написал в сряда вечерта, че ЕС се готви за рецесия, а е бил планиран растеж.

По въпроса за събитията в Украйна сръбският президент каза: "Очаквам засилване на руската офанзива през следващите дни. За съжаление бих искал да кажа, че очаквам ситуацията да се успокои (но това не е така). За нас е важно да анализираме събитията. Имаме ужасни новини, които ще засегнат и Сърбия. Байдън забрани вноса на петрол. 3,4% от руския петрол е на американския пазар. Очакваме решение на ЕС в четвъртък. Има различни виждания по този въпрос. Около 40 процента от нуждите на ЕС от газ се покриват от Русия, както и около 30 процента от петрола. Това не може да бъде лесно компенсирано нито от Съединените щати, нито от Катар.

Ето защо е важно да погледнем нашата позиция. Орбан вече каза, че не може да приеме подобна забрана, както и българският премиер. Ако се вземе решение за забрана на вноса на всички енергийни източници, ще имаме проблеми. Защото те не могат да паднат от небето..."

Вучич не очаква мирно споразумение между Русия и Украйна скоро

Вучич не очаква мирно споразумение между Русия и Украйна скоро

Американската забрана за внос на петрол от Русия била голям проблем за Сърбия и цяла Европа

На 2 март Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) в рамките на специална сесия прие резолюция, осъждаща руската операция в Украйна.

141 държави, включително Сърбия, подкрепиха приемането на резолюцията от Общото събрание, пет държави гласуваха против, сред тях Русия, Беларус, Сирия, Северна Корея и Еритрея.

35 държави се въздържаха от гласуването - Китай, Индия, Казахстан, Пакистан, Куба и други.

Говорителят на Европейската комисия Петер Стано заяви, че ЕС очаква Сърбия и другите страни кандидатки постепенно да съгласуват политиката си с тази на Съюза.

Вучич отговори на критиките от политически опоненти за подкрепата на резолюцията, като каза, че сърбите "обичат да говорят" и "никога не се отклоняват", но "понякога е важно просто да се придвижите и да се оттеглите".

Според него, ако Белград беше гласувал по друг начин, то днес страната щеше да остане без 30-50 фабрики на западни компании инвеститори, "за които толкова се е трудила Сърбия".