Националната иранска петролна компания (NIOC) и руският газов гигант "Газпром" подписаха меморандум за разбирателство на стойност около 40 милиарда долара, съобщава "Ройтерс".
Споразумението беше сключено по време на онлайн церемония от изпълнителните директори на двете компании в деня, в който руският президент Владимир Путин пристига в Техеран за среща на върха със своя ирански и турски колега.
"Газпром" ще помогне на NIOC в разработването на газовите находища Киш и Северен Парс, както и на шест петролни находища. Руската компания ще участва и в завършването на проекти за втечнен природен газ (LNG) и изграждането на газопроводи за износ.
Агенция "Тасним" отбелязва, че новата сделка между двете компании означава, че ще бъдат направени многомилиардни инвестиции в иранския петролен сектор, определяйки ги като най-големите чуждестранни инвестиции, правени досега в петролната индустрия на ислямската република.
Иран разполага с вторите по големина газови запаси в света след Русия, но санкциите на САЩ попречиха на достъпа до технологии и забавиха развитието на износа й на синьо гориво.
Посещението на Путин в Техеран се следи отблизо, тъй като руската инвазия в Украйна прекрои световния пазар на петрол и газ и доведе до неимоверно повишаване на цените, което допринася за по-високи разходи за живот и нарастваща потребителска инфлация.
Опако
на 20.07.2022 в 07:43:17 #8Ами да видим как ще "монопполизират" и турския газ, въпреки че силно се съмнявам да проумяваш въобще какво е монопол! В Турция откриха огромни газови залежи в акваторията на Черно море. Те ще изнасят директно за Европа от началото на 2023 г., а ЕС още преди години почна инвестиции във водород, който ще замести природния газ. Преди няколко дена, този сектор получи финансиране от 5 млрд евро. Чао, руски солташаци! ---------------- Горд, че заради мен и такива като мен, путинофашистка Руссия е вкарала България в списъка си с неприятелски държави!
ICO
на 19.07.2022 в 15:53:42 #7Проекта за газопровод от САрабия и Катар на САЩ го погребаха руснаците в Сирия. Няма газопровод през Сирия. Контрола върху износа на жито се превръща в мощен лост за управление на износителите на газ и петрол от Близкия Изток. Путин бавно и многоходова монополизира газовия пазар. Подобни многоходова решения вървят и при торовете, а от там и върху износа на жито и замеделски продукти. П.п. САЩ се решиха да свалят санкциите срещу руските торове. Развяха белия байрак.
TheSaint
на 19.07.2022 в 14:29:15 #6ICO, какъв добив под контрол в Сирия бе?.. Там американците го контролират. ВълкСчадъР, те технолигоиите за добив са ги измислили в САЩ.. айде малко по-сериозно.
ICO
на 19.07.2022 в 14:25:41 #5След като постави под контрол добива в Сирия, Венецуела и Алжир, Путин добавя още позиции в монопола на газ , сега добавя и Иран, който пък е обвързан с Катар. Така Русия започва да контролира над 80% от добива в света. Докато туземните тролове се превъзнасят по демокрацията, Путин и Китай поемат контрола не само на газа, но и нефта, а и ядрените технологии. Така поемат пълен контрол над енергията
nsmilitia
на 19.07.2022 в 14:02:46 #4Какви са тези долари? Нали вече само с копейки и рубли търгуват? Давайте по-ясна картина моля.
Striker
на 19.07.2022 в 13:36:57 #3Интересно решение, по-скоро поредният кьорфишек. От къде пари? От къде технологии? Кой ще е клиент? При положение, че докато се изгради, светът ще се е отдръпнал до голяма степен от въглеводородите.
ВълкСчадъР
на 19.07.2022 в 13:24:57 #2Ясно, Мордор ще строи тръба под каспийско море през Иран , да изнася петрол за Индия, и част от иранския петрол ще минава през тая тръба! Брилянтно Уотсън ... само един малък проблем има тук - с каква технология ще става това ?
linkaln
на 19.07.2022 в 13:03:19 #1Цял свят търгува с Русия, войната се води на чужда територия, няма как най голямата държава с ресурси да им спреш армията и то украинската която губи войната и вече са напът да бъдат анексирани 60% от територията на Украйна,скоро ще станат по територия колкото България а по население също колкото България