Руският министър на енергетиката Николай Шулгинов и пакистанският посланик в Руската федерация Шафкат Али-Хан подписаха документ, който позволява изграждането на газопровода "Пакистански поток" (бивш Север-Юг). Това се посочва в съобщението на Министерството на енергетиката на Руската федерация, съобщава ТАСС.
"Съответните отдели на нашите страни са направили много за изготвянето на този протокол, подписването му ще позволи на нашите компании да започнат практическото изпълнение на проекта в най-близко бъдеще, като по този начин ще помогне на пакистанската страна да засили собствената си енергийна сигурност и да увеличи използването на природен газ като екологосъобразен източник на енергия ", каза Шулгинов.
Страните подписаха споразумение за изграждането на газопровода "Север-Юг" през 2015 г. Дължината му ще бъде 1,1 хиляди км, а пропускателната му мощност ще достигне до 12,4 милиарда кубически метра. м на година.
През 2021 г. Русия и Пакистан решиха да преименуват съвместния проект за изграждане на газопровод "Пакистански поток".
friend
на 29.05.2021 в 22:42:15 #2Сега всеки може да погледне картата и да види защо беше водена войната в Афганистан от руснаците. Отговор: Най-близкият път до Карачи е през Афганистан. Да не забравяме, че войната в Афганистан започна от Русия през 70те години на 20ти век, когато Казахстан, Туркмения , Узбекистан, Азърбайджан бяха в СССР.
oktavian
на 29.05.2021 в 11:18:26 #1Владо, Русия има предостатъчно газ за експорт.Количествата не са проблем, нито преносът до ползвателите чрез построяване на газопроводи.Проблем е, че като доставчик Русия иска и собствеността върху тръбата на територията на ползвателите и монополното право само тя да доставя газ по тези газопроводи.Независимо от факта, че се възползва от земята на съответната държава.Понеже това е държавна и суверенна територия много от страните не приемат да си предоставят държавната територия за тази цел, макар и срещу транзитни такси.Други, като България например, изграждат свои газопроводи и предлагат на руснаците да ги ползват срещу заплащане, ако желаят.Такова право се предоставя на всички желаещи доставчици, монополът изчезва и се осъществява популярната думичка диверсификация.Тогава националната сигурност не е зависима от чуждестранен монополист и кранчето е в ръцете на държавата като собственик.Дали ще бъде врътнато на една, или друга страна, зависи в случая само от вътрешната политическа и икономическа ситуация. Борисов го постигна за България и това е факт!