Министърът на енергетиката на Русия Николай Шулгинов твърди , че редица страни обмислят възможността да плащат за горива в рубли. Русия е готова да продава петрол и петролни продукти на приятелски страни във всякакъв ценови диапазон, заяви в интервю за вестник "Известия" Шулгинов.
Шулгинов отбеляза, че сега е трудно да се прогнозират цени, "предвид неконструктивното поведение на западните политици по отношение на тази ситуация".
"Мисля, че всички международни компании, които се занимават с прогнози, като цяло ще ги преразгледат, защото те са направени въз основа на други предпоставки. Никой преди това не е отчел промяната в геополитическата и икономическата ситуация. Цените на петрола в диапазона от $ 80-150 за барел по принцип са възможни "Но нашата задача не е да гадаем колко ще струва петролът, а да осигурим функционирането на петролната индустрия.", каза той.
Министърът отбеляза още, че излизането на чуждестранни играчи от акционерния капитал на руските нефтени и енергийни компании засега може да се нарече "хипотетично".
"В момента работим по различни варианти, защото компаниите не просто ще излязат, те трябва да намерят купувач. Някои чуждестранни играчи казват, че няма да се ангажират с нови инвестиционни проекти, а ще продължат да изпълняват съществуващите инвестиционни проекти. Нашата задача е да следете тази ситуация, контролирайте запазването на работните места в предприятията", каза Шулгинов.
Той подчерта, че все още не са спазени "конкретни споразумения". "Можем само да правим прогнози, но не бих прогнозирал сега колко ще намалеят инвестициите. Работим да оценим ситуацията и да излезем достойно от нея", каза още министърът.
Шулгинов каза още, че за различно оборудване в горивно-енергийния комплекс степента на заместване на вноса е различна.
"Изпратихме списък с критично оборудване в Министерството на промишлеността и търговията и министерството активно се занимава с това. При липса на резервни части за оборудване, разбира се, се търсят аналози, включително тези, произведени в Русия или които ще се произвеждат в Русия. Темата е важна, с нея се занимават от много години, просто тази работа отново се задейства в условията на променената ситуация", каза той.
"В електроенергетиката все още не виждаме проблеми. Що се отнася до рафинирането на нефт, производството на петрол, има отделни компоненти, сегменти и оборудване, но мисля, че въз основа на възможността да се търси алтернативно оборудване от други доставчици, горивно-енергийният комплекс ще се справи със ситуацията", каза още Шулгинов.
Припомняме, че Евеопейският съюз (ЕС) одобри петия кръг от санкции срещу Русия, като забрани вноса на въглища от страната и засили санкциите срещу руски банки и олигарси. Блокът обаче не успя да спре руския петрол и газ.
На 31 март, руският президент Владимир Путин обяви, че е подписал указ за правилата за търговия с газ с т. нар. "неприятелски държави". По-рано в разговори със западни държавни ръководители Путин ги уверяваше, че плащането с рубли няма да се изисква незабавно.
Европейската комисия (ЕК) заяви, че европейските компании, чиито договори за доставка предвиждат плащане в евро или долари, не трябва да отговарят на това търсене.
Канцлерът на Германия Олаф Шолц коментира, че "във всички случаи остава така, че компаниите искат, могат и ще плащат в евро".
Унгария и Словакия обявиха, че са готови да плащат и в рубли.
halo
на 13.04.2022 в 11:36:52 #4Шулгинов ---> мечтател и шегобиец.
projekt
на 13.04.2022 в 08:53:05 #3абе гледайте си живота бре харсъзи. какво толкова ревете като вдовица за "меч' стига с тая Русия. какво ви е виновна Русия за високите цени на бензина, газа. нали в Европа газ се внася от Азарбейджан, братски САЩ, братска Норвегия. защо не ревете че САЩ ни продават още по скъп ток и газ. защо не ревете на Херо Мустафа и да я молите да намали тока от "американските" централи. а Унгария си гледа интереса от години и това най много дразни Брюксел и Вашингтон. Унгария не е като България. унгарците се продават ама за пари. ние се продаваме за без пари и даже даваме и от нас само и само да се докажем като лоялни партньори. след време войната ще свърши. ще дойде времето на бизнеса и търговията. САЩ, Германия, Англия пак ще работят с Русия. пак ще продават и купуват и ще се държат така все едно нищо не е било. САЩ не дава на ЕС да купува нефт от Русия, а те си продължават. че даже увеличават количествата в опит да намалят цената на горивата в САЩ. а ние тук в ЕС и в частност в България смме готови да спрем всичко само и само да угодим н аСАЩ които в същото време продължават да купуват. защото политиката за пред медиите е едно, ама сиренето е с пари. така че не е въпроса да имаш имена на руски или американски личности. въпроса е да водиш политика. политиката не означава отричане. политика трябва да лавира между доброто и лошото в постигане на целите си. ние тук сме крайни. преди бяхме 100% с Русия (СССР), сега сме 100% САЩ. и преди и сега Русия, САЩ, Германия, Франция, Италия, Япония и др. си продължаваха да си работят. през деня говореха кой е по велик, кой кого ще победи, а вечер си пиеха уискито, броя парите от търговията. само лумпени като нас не могат да го проумеят и затова си плащаме цената. затова изгубихме територии, зтова сега изгубихме над 3 милиона българи които никога няма да се върнат в България, затова сега теглим кредити като ненормални...все се мъчим да угодим на господаря си. никога не гледаме интереса на България, а гледаме интереса само на този който ни владее в момента. явно си заслужаваме съдбата. явно не сме си заслужили освобождението. може би ако си бяхме останали под турско робство щеше да ни е най добре. сега пак щяхме да сме недоволни че Русия не е искала да ни освободи и тя е виновна за съдбата ни. добре че Русия е имала интерес в онзи момент. ако нямаше още щеше да се вее турското знаме насред София. ама ние не сме благодарни. ние отричаме всичко и всеки. ние се кланяме най дълбоко, ние правим най доброто близане на задници. изобщо ние сме най верния слуга и се гордеем с това. а държави като Унгария си гледат интереса. може да се наведе леко, ама веднага мисли какво да поиска в замяна. жалко а България, жалко за българите........жалко че и циганите вече не раждат по 10 деца. след 100 години сигурни вече тук няма да има българи, цигани и ***. може би ще дойдат араби или друга измет, а ние пак ще си говорим какъв лоялен партньор сме.
BGanio
на 13.04.2022 в 08:31:25 #2Ама тя Унгария приятелска страна ли се води? Нали е част от ЕС, който е вторият най-голям враг на Русия след НАТО и САЩ! И въобще какви са критериите за приятелство и неприятелство на Путин? Примерно да имаш хиляди обекти с руски имена, вкл. патриаршеска катедрала, паметник на СА, улици, училища и т.н. не стига ли да те водят приятелска държава. Явно не е това критерят, защото в Будапеща съответният паметник го преустроиха за разлика от нас вместо периодичноо да го заливат с боя, както правят някои тука, вкл. внукът на генерал Заимов. Не може да е критерий и името на патриаршеската катедрала явно, защото сръбската в Белград е "Св.Сава", който не е руснак, доколкото си спомням. А пък Сърбия се води пръв приятел на Путин на Балканите. Въобще много се обърках вече. А може пък БСП да са прави, като искат да се върне отново името "Юрий Гагарин" на едно столично училище, щото иначе, сакън, може някой да си помисли, че сме престанали да бъдем фанатични русофили. И в този ред на мисли предлагам да върнем старото име на Варна - Сталин, та Путин да миряса и да не реши, че тука има нещо за денацифициране. Няма, тов. Путин, няма - тука всички сме чисти и правоверни русофили! Хайде, че отивам да търся рубли да заредя колата с бензин.
Бай Мангал
на 13.04.2022 в 08:03:11 #1"Русия е готова да продава петрол и петролни продукти на приятелски страни във всякакъв ценови диапазон, заяви в интервю за вестник "Известия" Шулгинов" Абсолютно вярно! Бях по работа за 1 ден в Германия и вчера заредих на път за Бг. в Унгария, познайте: - според Тавекс цената за литър дизел, трябва да е : 2.60 лв - Revolut ме таксуваха 2.5 лв. за литър! p. s. Има ли някой изненадан, защо" иегеш мегеш" си избраха пак Орбан