Федералният бюджет за следващите три години няма да е лесен, но всички основни задачи на държавата ще бъдат изпълнени. Такава заявка дава руският премиер Михаил Мишустин в интервю по повод 220-годишнината на Министерството на финансите, излъчено в четвъртък по телевизионния канал "Русия-24", което частично цитира държавната агенция ТАСС.

"Бюджетът няма да е лесен, но ние ще го обсъдим професионално и със сигурност ще намерим всички необходими решения, за да изпълним всички основни задачи на държавата."

Мишустин заяви, че мащабът на санкциите, наложени на Русия, и опитите на недружелюбни държави да блокират работата на страната, нейния износ, внос, логистичните коридори, възможностите за финансова подкрепа на дейността ѝ - "всичко това поставя предизвикателства при формирането на бюджета".

Според него Русия ще бъде по-силна след тази криза. "Русия ще се справи с кризата, предизвикана от санкциите, и ще излезе от нея по-силна и по-добре подготвена", заяви Мишустин.

Той увери, че "правителството ще регулира финансовата система в страната, така че тя да отговаря на нуждите на гражданите и бизнеса при всякакви обстоятелства." и "особено когато на преден план в света излизат политически, а не икономически решения".

Путин уверен: Не сме загубили нищо и няма да загубим нищо
Обновена

Путин уверен: Не сме загубили нищо и няма да загубим нищо

Путин първоначално отказа да говори за Украйна във Владивосток

В същото интервю премиерът заявява, че Русия няма намерение да се изолира от света, а защитата на интересите на страната означава сигурност, а не изолация.

Премиерът очерта действията на властите за поддържане на икономическата стабилност и осигуряване на растеж в Русия. "Всички тези планове не означават, че Русия трябва да се затвори от света. Освен това суверенитетът не означава изолация, а сигурност и стабилност", подчерта премиерът.

"Трансформацията на настоящите финансови и икономически процеси - преструктуриране на търговските вериги, преразглеждане на подходите към резервните валути, фрагментация на платежните системи - не изключва възможността самият свят и неговата структура да се променят значително", каза Мишустин.

В речта си пред Московския финансов форум Мишустин открои, че Русия е в процес на преосмисляне на финансовия си суверенитет и в тази област следва да се изключи влиянието на трети страни.

"Сега Русия е в процес на преосмисляне на финансовия си суверенитет. Трябва да създадем такава архитектура, която да решава всички необходими задачи, като изключим влиянието на трети страни", каза той.

"Най-важната задача на финансово-икономическия блок е да осигури чрез правилно планиране на приходите и разходите финансирането на съответните показатели и изпълнението на всички социални задължения към гражданите на нашата страна", подчертава премиерът.

Орбан: ЕС да си преосмисли санкциите - опитите за отслабване на Русия се провалиха

Орбан: ЕС да си преосмисли санкциите - опитите за отслабване на Русия се провалиха

Унгария щяла да има достатъчно газ през зимата

Суверенитет и затягане на коланите

Интересна е заявката, която дава и руският министър на финансите Антон Силуанов, отново цитирана от ТАСС. По думите му, финансовият суверенитет на страната означава "да живеем в рамките на възможностите си, а не да протягаме ръце". Той изрази това мнение по време на Московския финансов форум.

Според него без независимост при вземането на финансови решения не може да се говори за суверенитет. "Силовият компонент, макар и важен, не е единственият фактор, който определя победата на всички фронтове", подчертава той.

Русия доволна, че икономиката ѝ се свива по-малко от очакваното

Русия доволна, че икономиката ѝ се свива по-малко от очакваното

В края на годината се прогнозира инфлация от 13,4% вместо очакваните 17,5%

Силуанов припомни, че в историята на страната е имало много трудни периоди, когато дисбалансите във финансите са довели до дестабилизиране на социалното и икономическото развитие на страната и когато "можем само да се надяваме да получим заем или не".

Ръководителят на Министерството на финансите също напомни за паричните реформи в негативен план: "печатаме, отрязваме нулите, осигуряваме пълен обмен на едни хора, с отстъпки на други, някои други принципи. Според него тези реформи дестабилизират икономиката. "Това е нещо, което не бива да се допуска", казва той.

Говорейки за по-официална оценка, Силуанов заяви, че за руското министерство на финансите финансовият суверенитет е преди всичко устойчив и балансиран бюджет, който позволява устойчивост на макроикономическата ситуация чрез балансирана и добре обмислена фискална политика. Той подчерта и значението на собствената платежна инфраструктура.

Западните санкции хвърлиха Русия в най-тежката рецесия от 1994 г.

Западните санкции хвърлиха Русия в най-тежката рецесия от 1994 г.

Икономиката на страната вероятно ще се свие с 10,8% през 2022 г.