САЩ работят със страните партньори по санкции срещу руски проект за втечнен природен газ в Арктика. Крайният срок за прекратяване на сделките с централата е януари. Това съобщава "Ройтерс", като цитира изявление на говорител на Държавния департамент.
Администрацията на президента Джо Байдън наложи санкции миналата седмица на проекта Arctic LNG-2 в Русия като част от мерките срещу Москва за войната в Украйна. Службата за контрол на чуждестранните активи, част от Министерството на финансите, също издаде общ лиценз, който разрешава прекратяване на транзакции, включващи Arctic LNG-2, до 31 януари 2024 г.
Novatek, най-големият производител на LNG в Русия, има 60% дял и планира да започне производство до края на тази година.
Arctic LNG-2 ще бъде третият такъв мащабен проект на Русия и е предназначен да помогне на Русия да постигне целта си да спечели 20% от световния пазар на LNG до 2035 г. спрямо около 8% в момента.
Санкциите са насочени към влошаване на бъдещото производство на енергия и възможностите за износ на Русия, като същевременно поддържат потока на енергия към световните пазари, каза говорителят на Държавния департамент.
"Ние нямаме стратегически интерес от намаляване на глобалното снабдяване с енергия, което би повишило цените на енергията по света и би подплатило печалбите на Путин", каза говорителят на Държавния департамент, имайки предвид руския президент Владимир Путин.
САЩ бяха най-големият износител на втечнен газ в света през първите шест месеца на тази година, според Администрацията за енергийна информация.
"Чрез всички наши санкции поддържаме тясна координация с нашите партньори по въпросите на санкциите и ще продължим да го правим", добави говорителят.
През 2021 г. Министерството на финансите публикува преглед на санкциите, в който се казва, че когато е възможно, САЩ ще се координират със съюзниците си и ще се ангажират с индустрията и други заинтересовани страни, докато разработват санкции.
Санкциите и спирането привлякоха вниманието на френската TotalEnergies и Japan Arctic LNG - консорциум на Mitsui & Co и JOGMEC. Всеки от тях притежава 10% дял в проекта и са предпазливи относно въздействието на мерките.
Не е ясно дали френските и японските компании се нуждаят от допълнителни лицензи или освобождаване от правителството на САЩ, за да останат в проекта.
Министърът на промишлеността на Япония Ясутоши Нишимура каза във вторник, че известно въздействие върху бизнеса с втечнен природен газ в неговата страна ще бъде неизбежно. Япония ще работи със страните от Г-7, за да осигури стабилни енергийни доставки за Япония, каза той.
TotalEnergies заяви миналата седмица, че оценява въздействието на санкциите върху проекта, в който има общо участие от 21,5% чрез участието си в Novatek.
Припомняме, че Европейският съюз (ЕС) готви 12-и пакет санкции срещу Русия.
Москва пък очаква засилване на антируските санкции и заяви готовност да издържи с години на тях.