Страните от Г-7 ще подкрепят таван на цената на руския петрол в опит да ограничат приходите на Кремъл от износ и способността му да финансира войната си срещу Украйна, съобщава "Файненшъл Таймс".
Финансовите министри на САЩ, Великобритания, Франция, Германия, Италия, Канада и Япония официално ще дадат политическата си подкрепа за подобен ход на виртуална среща по-късно днес, разкриха петима служители, запознати с разговорите.
Нивото на ценовия таван обаче все още се обсъжда.
Механизмът за ограничаване ще бъде въведен едновременно с ембаргото на ЕС върху вноса на руски петрол, поясниха двама от служителите. Мярката ще влезе в сила на 5 декември за суровия петрол и на 5 февруари за рафинираните продукти.
Вносителите, търсещи застрахователно покритие и транспортни услуги от компании със седалище в страните от Г-7 и ЕС за транспортиране на руски петрол ще трябва да спазват тавана на цените.
Въпреки че е одобрена от Европейската комисия, предвидената система все още се нуждае от подкрепа от страните членки на ЕС, тъй като ще изисква промяна на шестия пакет от санкции на Съюза, който беше приет след тежки преговори.
Подкрепата на трети страни, които купуват големи количества руски петрол, като Индия, също ще бъде важна, за да бъде таванът най-ефективен. Европейски служител изрази надежда, че през следващите дни и други страни ще се присъединят към инициативата, като добави, че нивото на тавана на цените ще бъде определено съвместно от всички участващи държави.
Таван на цената гарантира, че всяка страна може да получи възможно най-ниската цена и това е добре за света, заяви Джеймс О"Брайън, координатор по санкциите в Държавния департамент на САЩ.
Цените на енергията скочиха след руската инвазия в Украйна през февруари, която предизвика налагането на икономически санкции срещу Москва от страна на Запада и накара страните да спрат да купуват руски петрол. Повишаването на цените донесе на Кремъл неочаквани приходи от износ.
През последните три месеца цените на петрола се успокоиха, отчасти поради това, че руският износ се задържа по-добре от очакваното, както и заради страховете, че растящите цени на природния газ могат да доведат до рецесия в Европа. Цената на суровия петрол Брент падна от около 120 долара за барел в началото на юни до около 94 долара за барел - близо до нивото преди началото на войната.
Вчера Русия предупреди, че ще спре да доставя петрол и петролни продукти на страни, които налагат таван на цените на нейната суровина.
no-noi
на 03.09.2022 в 07:50:31 #5Чудят се как да се застрелят в главата ана е трудно като си вече сакат
n-a-zkOUbxqr
на 02.09.2022 в 23:26:57 #4Ачка Нормалните хора работят, не им плащат рубли, за да хулят омраза и пропаганда по форуми
linkaln
на 02.09.2022 в 20:31:04 #3Хърватия, Унгария пищят че единен ЕС прави политика срещу енергийните интереси на тях и всеки трябвало да се спаси сам, ами за какво правите в ЕС влезте в ОНД и БРИКС
halo
на 02.09.2022 в 20:24:51 #2Очаквам индивидуалните изпълнения на путлерастите.
avedar52
на 02.09.2022 в 18:05:54 #1Страните от G-7 пак от ума ще си патят!