Тайван може да води преговори със Съединените щати по всяко време по въпроса с митата. Това заяви външният министър на страната Лин Чиа-лунг, цитиран от "Ройтерс".
Той направи изказването си ден, след като фондовият пазар на острова се срина поради търговски страхове.
Тайван - основният производител на полупроводници - беше засегнат от 32% мито и бе посочен от администрацията на САЩ като търговски партньор с един от най-високите търговски излишъци със страната.
Президентът на Тайван Лай Чинг-те вчера предложи режим на нулеви мита със Съединените щати, повече инвестиции в страната и премахване на търговските бариери.
Лин заяви, че Тайван е готов да разговаря по различни въпроси със Съединените щати, включително инвестиции и покупки от страната и нетарифни бариери.
"Докато има потвърдено време и метод за преговори, те могат да бъдат обсъдени по всяко време със Съединените щати", добави той.
Днес икономическият съветник на Белия дом Кевин Хасет съобщи, че Тайван е протегнал ръка, за да обсъди митата.
Премиерът Чо Джунг-тай посочи, че Тайван наистина е един от тези търговски партньори на САЩ, които търсят преговори, и правителството ще избере подходящ момент, за да представи плановете на Лай на Съединените щати.
Чо отказа да даде подробности за преговорите със Съединените щати - най-важният международен поддръжник на Тайван, въпреки че двете страни не поддържат официални дипломатически отношения.
"Определено имаме цялостен план, имаме правилните хора и ще можем да отидем и да проведем положителни преговори", увери той.
Тайван многократно е заявявал, че големият му търговски излишък със Съединените щати се дължи на нарастващото търсене на технологии, тъй като неговите предприятия са основни доставчици на компании като Apple и Nvidia.
Американската търговска камара в Тайван изрази силната си загриженост относно митата и призова Вашингтон да освободи острова от търговски действия, които биха могли да "застрашат стабилността и доверието, които са в основата на отношенията между САЩ и Тайван".