Президентът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише предложи да бъде създадено финансово министерство на еврозоната.
Според Трише общото финансово министерство ще позволи по-ефективна борба с дълговата криза в Европа. По думите му министерството може да изпълнява три функции - да контролира фискалната политика и антимонополното законодателство, да интегрира финансовите механизми и да представлява еврозоната на международната сцена.
Инициативата за създаване на единно финансово ведомство вее беше подкрепена от германския министър на финансите Волфганг Шойбле и председателя на ЕС Жозе Мануел Барозу.
Трише подчерта, че Европа трябва да обмисли засилване на централизирания контрол върху икономическата политика в случай, че опитите за преодоляване на дълговата криза не дадат резултати.
Даването на повече правомощия и възможности за въздействие върху отделните държави ще подпомогне цялостното управление на финансите на ЕС и ще намали значително рисковете, уверен е той, цитиран от lenta.ru.
По думите му представителите на ЕС трябва да могат да налагат вето върху решенията за разходите на страни като Гърция, които са имали нужда от финансово спасяване и не са успели да намалят дефицитите си, както е било договорено.
ЕС притиска Гърци я да намали дефицита си според договореностите, които бяха част от спасителния пакет от 110 милиарда евро миналата година, като в момента се обсъжда и втора помощ.
Дълговата криза в еврозоната започна през 2009 година. през 2010 година ЕЦБ и МВФ представиха заеми на Гърция и Ирландия, а през 2011 година беше взето решение за отпускане на кредит и на Португалия. В момента се обсъжда възможността за преструктуриране на гръцкия държавен дълг, тъй като предприетите от страна на гръцкото правителство мерки се оказаха неефективни.