Руснаците явно имат цял набор предварително разработени протоколи за компенсиране на негативните ефекти от налагането на санкции заради събитията в Украйна. Това си личи от действията и решенията на централната банка на Русия в първите два дни след началото на военната криза.
Още на 24 февруари пресслужбата на централната банка обяви, че разширява списъка на институциите, частни и държавни, които ще рефинансира срещу залог на техни дългови и капиталови (за частните компании) ценни книжа. В списъка влизат облигациите на федералното правителство, отделни губернии и муниципалитети, както и национални частни компании и банки и чуждестранните поделения на руски дружества като например "Роснефт" и "Лукойл".
Освен това са увеличени лимитите по валутни операции като по еднодневните суапи за продажба на долари срещу рубли увеличението е от 3 млрд. на 5 млрд. долара. Въведен е и еднодневен суап за продажба на евро срещу рубли с дневен лимит от 2 млрд. евро. Лихвата по евровата част на суапа е равна на ESTER плюс 1.5%, а по частта в рубли е основната лихва на Банката на Русия (9,5%) минус 1 процент.
На 25 февруари пресслужбата на Централната банка на Русия обяви, че ще подкрепи всички банки, на които ЕС и САЩ са наложили санкции.
"Банката на Русия и правителството на Руската федерация ще предоставят всякаква необходима подкрепа на банките, които са попаднали под санкциите на западните държави. По-специално банки, подложени на блокиращи санкции от САЩ: ВТБ, Совкомбанк, Новикомбанк, Банка "Финансова корпорация Откритие"; Промсвязбанк и "КБ Россия", срещу които бяха обявени европейски и американски санкции по-рано тази седмица, както и Сбербанк, за които бяха наложени санкции на кореспондентски сметки.
Всички банки са разработили предварително план от мерки за осигуряване на непрекъснато функциониране в условията на санкции и ние оценяваме тези планове като адекватни на ситуацията", пише в съобщението на руската централна банка. По-нататък се обяснява, че всички операции на банките в рубли и в чужда валута ще се извършват както обикновено и клиентите ще имат пълен достъп до своите сметки.
"Банките поддържат висок запас на стабилност и имат значителен потенциал за развитие на бизнеса при кредитирането на руската икономика. По-голямата част от баланса на всяка банка (повече от 80%) е деноминиран в рубли. Заемите в чуждестранна валута се предоставят основно на кредитоспособни руски предприятия, които ще продължат да ги обслужват", се казва в прессъобщението на руската централна банка.
Ден по-рано някои от споменатите в това прессъобщение банки обявиха на своите сайтове, че клиентите им продължават да има достъп до средствата в своите сметки (в това число и валутни) без каквито и да е ограничения. Също така се уточнява, че платежните картови системи продължават да работят в обичайния си режим и включително и да обслужват плащания с карти на VISA и MasterCard.
oktavian
на 25.02.2022 в 09:11:00 #2В последно време, като се подготвяше за агресията Русия трескаво купуваше злато.Сега трескаво ще го продава и под санкциите ще го продава в големи количества.Това няма как да не го обезцени на световните пазари жестоко само за няколко месеца. Гответе се да купувате руско злато.Друго Русия няма за да не рухне като икономика.Идват топлите месеци и газът ще загуби ролята си на инструмент за изнудване.А не се вижда как санкциите ще отпаднат.По-скоро ще се засилят и руското положение ще отиде към катастрофа, ако Русия не започне да подарява на ниски цени ресурсите си на Китай.С което ще затвърди положението си на колониална зависимост.И това също не е добре.
ISIS
на 25.02.2022 в 05:15:26 #1Изхвърлете фашистката кочина от SWIFT!!!!