Турция води преговори със САЩ за премахване на санкциите срещу "Газпромбанк". Това заяви министър на енергетиката и природните ресурси Алпарслан Байрактар, предаде Анадолската агенция.

По думите на Байрактар външното министерство на Турция води преговори със САЩ за премахване на санкциите, понеже те застрашили сигурността на доставките на газ в страната. "Ако не можем да платим, не можем да купим стоките", изтъкна министърът. 

С наближаването на зимата, промишлеността на Турция се нуждае от сигурни доставки на газ и руският газ играе важна роля, уточни Байрактар.

"Ако няма изключение, това може да се окаже нещо много голямо за Турция", каза министърът, който припомни и за предишни освобождавания от санкции, свързани с Иран, които са от 2018 година, а самата отстъпка касаеше вноса на природен газ от Иран в Ирак. "Ние търсим подобно изключение от САЩ", уточни Байрактар.

Турция предлага повече втечнен газ на ЕС, но иска дългосрочни ангажименти

Турция предлага повече втечнен газ на ЕС, но иска дългосрочни ангажименти

Анкара има желание да разшири износа през България

Байрактар ​​отбеляза, че администрацията на Байдън е взела това решение около месец и половина преди новоизбраният президент Доналд Тръмп да встъпи в длъжност, като обясни, че проблемът с премахването на тези санкции "не е нещо, което може да стане за една нощ".

Освен Русия, Турция е пряко засегната от това решение, което излага на риск сигурността на доставките на страната, повтори още веднъж Алпарслан Байрактар.

Русия е най-големият доставчик на газ за Турция, като е осигурила около 42% от вноса за миналата година.

Припомняме, че на 21 ноември САЩ обяви, че налага санкции на "Газпромбанк". Това е една от най-големите руски банки, която се открои по-специално с това, че приемаше плащания от европейски страни за доставки на руски газ и поддържаше достъп до системата SWIFT, от която много други руски финансови институции са отрязани.

Унгария, друг голям вносител на руски газ, също разкритикува действията на САЩ срещу "Газпромбанк", като заяви, че това застрашава енергийната й сигурност. Миналата седмица министърът на външните работи на Унграия Петер Сиярто каза пред Bloomberg, че страните от региона "ще намерят начин" да продължат потоците след разговори в Истанбул с регионалните енергийни министри, включително и Алпарслан Байрактар.

Освен това заради санкциите срещу Русия, изграждането на първата атомна електроцентрала на Турция, "Аккую", се отложи с няколко месеца. Тя трябваше да бъде готово до 2023 година. Анкара разчита на Русия и за около половината от своя внос на суров петрол. 

Турската АЕЦ се бави заради санкциите срещу Русия

Турската АЕЦ се бави заради санкциите срещу Русия

Турция обмисля глоби срещу Siemens заради закъснението