Турция планира да започне реализацията на проекти за строителство на втора и трета атомна електроцентрала (АЕЦ) в страната до пет години. Това съобщава министърът на енергетиката и природните ресурси на Турция Алпарслан Байрактар в интервю за вестник Sabah.
По думите му, интерес към проекта за строителство на втората атомна електроцентрала в черноморската провинция Синоп проявяват Русия, Южна Корея и Франция. Освен това, с Китай от години продължават преговорите по проекта за изграждане на трета атомна електроцентрала в европейската част на Турция.
Правителството на страната иска да подготви междуправителствени споразумения и да ги изпрати за одобрение в парламента", посочва турският министър. Той припомня, че споразумението с Русия за АЕЦ "Аккую" е подписано още през 2010 г., а за подготовката на проекта, получаването на разрешителни и извършването на подготвителна работа на поземления участък са необходими още три до пет години.
"Планираме в периода от 2023 г. до 2028 г. да бъдат получени лицензи за втора и трета атомни електроцентрали и да започне процесът на полагане на фундамента на обектите", отбелязва министърът на енергетиката на Турция.
Предвижда се новите две турски АЕЦ да бъдат с мощност като на първата - АЕЦ "Аккую", чийто първи енергоблок е планиран да бъде пуснат в експлоатация през октомври 2024 година.
Проектът за строителство на първата турска атомна електроцентрала се реализира въз основа на междуправителствено споразумение за сътрудничество, сключено между Руската федерация и Турция през май 2010 година. АЕЦ "Аккую", след като бъде завършена изцяло, ще се състои от четири енергоблока с руски атомни реактори ВВЕР от поколение "3+". Мощността на всеки блок ще бъде 1200 MW.
След въвеждане в експлоатация и досигане на пълна мощност, АЕЦ "Аккую" ще произвежда около 35 милиарда kWh годишно и ще осигурява около 10% от потребностите на Турция от електроенергия.
ivan-koichev
на 03.08.2023 в 12:47:12 #1Според Сугарев и неговият наследник пастор Димитров за АЕЦ "Белене" не може защото е в земетръсна област и няма пазар за ел енергията, а за Турция може защото там земетресения няма и има къде да продават тока си, най вече на България и други от ЕС.