Благодаря на САЩ и американския президент Джо Байдън за проявата на лично лидерство и решителния удар в сърцето на военната машина на руския президент Путин, включително за забраната за внос на руски нефт, газ и въглища на американския пазар. Призовавам другите страни да последват примера.

Това написа в "Туитър" украинският президент Володимир Зеленски.

Припомняме, че по-рано днес Байдън обяви забрана за вноса на руски петрол и природен газ в Съединените щати. Това е стъпка, която може да повиши цените на бензина, след натиск от страна на законодателите от двете страни да накажат Русия за нейната инвазия в Украйна.

Байдън забрани вноса на руски петрол и природен газ

Байдън забрани вноса на руски петрол и природен газ

Европейски партньори няма да могат да се присъединят, но се разработва стратегия срещу зависимостта им от руска енергия

Говорейки от Белия дом, Байдън каза, че "това означава, че руският петрол вече няма да бъде приемлив за пристанищата на САЩ и американският народ ще нанесе още един мощен удар срещу тази военна машина".

Байдън обясни, че издава тази забрана за внос на руски петрол след "близки консултации с нашите съюзници, особено в Европа". Той каза, че американският народ трябва да разбере, че много от нашите европейски партньори няма да могат да се присъединят към САЩ, нетен износител на енергия, в тази забрана.

"Можем да предприемем тази стъпка, когато другите не могат, но ние работим в тясно сътрудничество с Европа и нашите партньори, за да разработим дългосрочна стратегия за намаляване на зависимостта им от руската енергия", каза той.

Той призна, че забраната за внос на руски петрол има подкрепа от двете партии в Конгреса, както и широка подкрепа в цялата страна - дори на фона на рязко покачващите се цени на газа.

ЕК с план за ограничаването на енергийната зависимост от Русия до 2030 г.

ЕК с план за ограничаването на енергийната зависимост от Русия до 2030 г.

Прилагането на предложенията на ЕК би довело до намаляването на разходите за природен газ с 30% до 2030 г

В контекста на руското нахлуване в Украйна, Европейската комисия (ЕК) предложи план за независимост на Европа от руските енергийни ресурси доста по-рано от 2030 г., като се започне с газа

В този план се очертават и редица мерки в отговор на нарастващите цени на енергията в Европа и за попълване на запасите от газ за следващата зима. Кризата около войната в Украйна изостря проблема и създава несигурност по отношение на доставките. Планът на ЕК ще се стреми към диверсификация на доставките на газ.

Прилагането на предложенията на ЕК би довело до намаляването на разходите за природен газ с 30% до 2030 г. С мерките от плана REPowerEU бихме могли постепенно ще се премахне използването на поне 155 милиарда кубични метра природен газ, което е равно на обема, внесен от Русия през 2021 г. Близо две трети от това намаление може да се постигне в рамките на една година.