Следствието в Беларус е установило възможния извършител на взрива в метрото в Минск вчера вечерта, пише РИА Новости.

В съобщение на Комитета за държавна сигурност на Беларус се казва „Към 01.00 часа в резултат на оперативно-следствени действия са получени данни по отношение на вероятния извършител на взрива. Провежда се операция по неговото издирване.

От своя страна Генералната прокуратура в Минск е възбудила дело по чл. 3, ал. 289 от Наказателния кодекс на Беларус за углавно престъпление "Тероризъм". В съответствие с действащото законодателство в Беларус са въвели система за държавно реагиране на актове на екстремизъм.

В КГБ е създаден републикански оперативен щаб, който се ръководи от председателя Вадим Зайцев. Оперативно-следствената група, която разследва произшествието, се оглавява от заместник-генералния прокурор Андрей Швед. Към разследването на терористичния акт днес се включват експерти от руската Федерална служба за сигурност.

Във връзка с трагедията, която се разигра на 11 април в пиков час в Минското метро, беларуските власти са обявили 13 април за ден на траур.

Междувременно от Комитета за държавна сигурност съобщиха, че броят на жертвите на взрива е достигнал 12. До момента шестима от тях са разпознати. На 149 души е била оказана медицинска помощ. 22 се намират в тежко състояние, а 30 са с наранявания от средна степен.

Припомняме, че на 11 април, към 18 часа, в метростанцията в беларуската столица избухна взрив.

Според информация, изнесена от вътрешния министър Анатолий Кулешов, взривното устройство е било с от 5 до 7 кг тротилов еквивалент.

За сравнение взривното устройство, което избухна на летище Домодедово в Москва на 24 януари тази година, беше с мощност до 5 кг в тротилов еквивалент и натъпкано с бодлива тел, а бомбите, които избухнаха на 29 март 2010 година на станция „Лубянка" и на станция „Парк на културата" в Московското метро бяха съответно с мощност 4 кг тротилов еквивалент и 1,5-2 кг тротилов еквивалент и с взривно вещество хексоген. Хексогенът се използва за заряд на снаряди с малък калибър и като основа за пластични експлозиви.

Според информация, съобщена на президента Лукашенко от вътрешния министър Кулешов, влакът се е движил от страна на Площада на победата към Площада на независимостта. Предполага се, че взривното устройство се е намирало под пейка на перона срещу втория вагон. То е било пълно с металически топчета с диаметър около 1 см.

По думите на Кулешов в момента на взрива на това място е имало 300 души.

Взривът е станал на станция „Октябрская", разположена в центъра на града, на метри от сградата, в която се помещават администрацията и кабинета на президента Александър Лукашенко.
Първоначално бе съобщено, че има опасност станцията да се срути, но в последствие стана ясно, че няма опасност това да се случи.

Информационните агенции в Беларус и Русия се позоваваха дълго време на очевидци и на кореспондентите си. Полицията конфискува фотоапаратите и мобилните телефони на хората в близост до пострадалата метростанция.

Скоро след инцидента президентът Лукашенко не изключи това да е терористичен акт дело на чужденци. Той съобщи също, че са загинали 11 души и са ранени 146.

В обръщението си вчера към представителите на силовите ведомства и правителството президентът Лукашенко е заявил, че на предизвикателството трябва да се даде адекватен отговор.

Спокоен живот няма да ни дадат и аз съм ви предупреждавах за това и не искам да напомням за това сега. Кои са те? И с отговора на този въпрос моля да се побърза", е изтъкнал беларуският президент.

В същото време беларуски експерти в областта на сигурността напълно изключват религиозни или национални мотиви в терористичния акт в Минското метро.

По мнението на полковник Валерий Костко, бивш служител на беларуското КГБ, към това престъпление може да са съпричастни сили, които имат интерес от подкопаване на ситуацията в страната, но те нямат отношение към беларуската опозиция.

Според друг експерт по сигурността, пожелал да остане анонимен, от взрива могат да бъдат заинтересовани чужди сили, които се опитват да дестабилизират обстановката в Беларус.

Бившият министър на отбраната на страната Павел Козловски също разсъждавайки върху възможните извършители на терористичния акт, посочи, че едва ли зад него могат да стоят поляци или руснаци.