Източните държави от Европейския съюз настояват ЕС да наложи мита за внос на украинско зърно, съобщи в понеделник унгарското земеделско министерство, цитирано от "Ройтерс".

Унгарското министерството каза, че министрите на земеделието от България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия са изпратили писмо до Европейската комисия с искане за мерките, заявявайки, че по-евтините селскостопански продукти от Украйна изяждат техните експортни пазари.

Петте подписали са сред шест държави-членки на ЕС, които произвеждат значително повече пшеница и царевица, отколкото им е необходимо, което е от ключово значение за европейската продоволствена сигурност и стратегическия суверенитет на ЕС, казаха министрите.

"Ето защо Брюксел трябва да въведе мерки, които защитават пазарите на страните членки, граничещи с Украйна, като същевременно им помагат да използват пълния си експортен потенциал", се казва в писмото, подписано от министрите, включително министъра на земеделието на Унгария Ищван Наги.

По-големите размери на фермите в Украйна правят износа на зърно от страната по-евтин и това изтласква фермерите от ЕС от техните традиционни експортни пазари, казват министрите.

Фермерите в България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия "претърпяха значителни щети", след като ЕС спря квотите за внос и митата върху зърно от Украйна миналата година, се казва още в писмото.

След публикуване на новината в "Ройтерс" от МЗХ потвърдиха за писмото. Посочва се, че в него са изложени подробно данни за проблема, свързан със загубата на пазари на фермерите.

Страните смятат, че е необходимо Комисията да въведе такива мерки, които защитават пазарите на държавите членки на предна линия и в същото време да им предоставя възможността да използват своя експортен потенциал. Една възможност би било да се въведат тарифни квоти за повечето чувствителни земеделски продукти в рамките на преговорите за удължаване на ATM Регламента (Автономни тарифни мерки).

За продуктите, които е невъзможно да се въведат отново тарифни квоти следва да бъде намерено различно решение за адресиране на проблема с нарастващия внос от Украйна, се казва още в писмото.

Министрите също така призовават Европейската комисия, изпълнителната власт на блока, да проучи в доклад дали производствените насоки на Украйна са в съответствие със стандартите на ЕС.

Жалбите са адресирани до еврокомисаря по търговията Валдис Домбровскис и комисаря по земеделието Януш Войчеховски.

Износът на зърно е рядък източник на напрежение между Киев и неговите съседи от ЕС, тъй като България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия се превърнаха в алтернативни транзитни маршрути за украинско зърно, за да помогнат за компенсиране на по-бавния износ през черноморските пристанища на Украйна след руската инвазия през 2022 г.

Фермерите в тези страни протестират срещу тези пратки, твърдейки, че нарушават местните пазари.

Полша, Словакия и Унгария обявиха ограничения върху вноса на украинско зърно миналия септември, след като Европейската комисия реши да не разширява забраната за внос в петте съседни на Украйна страни от ЕС. И трите забрани се прилагат само за вътрешния внос и не засягат транзита към следващите пазари.

Украйна отговори, като подаде жалба до Световната търговска организация срещу трите страни, докато други членки на ЕС осъдиха едностранните ходове.

България също наложи временна забрана за внос, а след това мярката бе заменена с лицензионен режим.

Проблеми обаче, макар и единични, има, както призна министър Кирил Вътев.

Германски фермери протестират в Берлин срещу по-високите данъци
Обновена

Германски фермери протестират в Берлин срещу по-високите данъци

Натискът върху върху коалицията на канцлера Олаф Шолц се засилва