Унгария се е споразумяла с Румъния, Словакия и България да наложат забрани върху вноса на зърно от Украйна, за да защитят пазарите си, ако ЕС не удължи забраната, която изтича на 15 септември, каза в сряда министърът на земеделието на Унгария.

Българският премиер Николай Денков обаче каза пред БТА преди началото на правителственото заседание, че отпадането на забраната за внос от Украйна е желателно, тъй като това ще намали цените на основните храни.

"Нека бъдем ясни - възобновяването на вноса от Украйна ще намали цените на основните храни, ще намали инфлацията, което ще помогне на хората с ниски доходи и ще увеличи приходите в бюджета от внос и износ", каза Денков, цитиран от БТА.

Във вторник парламентарна комисия прие проекторешение България да отмени забраната за украински внос на някои продукти след 15 септември. Окончателното решение предстои на пленарното заседание на парламента.

Петков иска отмяна на ембаргото за украинското зърно, за да бори цените на храните

Петков иска отмяна на ембаргото за украинското зърно, за да бори цените на храните

Напълно неверни са твърденията, че позволяването на вноса на украинско зърно ще унищожи българското земеделие

Украйна стана изцяло зависима от алтернативни маршрути на Европейския съюз, наречени "Коридори на солидарнот", за своя износ на зърно, след като през юли Русия се отказа от сделка, която позволяваше украинското зърно да се превозва безопасно през нейните черноморски пристанища.

В резултат на това фермерите в съседните държави - Полша, Унгария, Румъния, България и Словакия - са изправени пред повишена конкуренция и затруднения на собствените си пазари.

Русия каза, че ще се върне към черноморската сделка за зърно само ако условията й за износ на собствено зърно и торове бъдат изпълнени.

Унгарският министър на земеделието Ищван Наги заяви в публикация във "Фейсбук", че тази нова национална забрана ще се прилага за по-широка гама украински продукти от настоящите мерки.

"Разбрахме се с моите румънски, словашки и български колеги, че ако няма решение за удължаване на съществуващия мораториум от Брюксел, тогава ще предприемем индивидуални национални мерки", каза Наги във видеообръщение.

Полша и Унгария заявиха, че ще продължат едностранно забраната, ако Комисията не я удължи.

Европейската комисия обяви "временни превантивни мерки" през май, които ще забранят продажбите в Полша, Унгария, Румъния, България и Словакия, като същевременно разрешат транзита към пазари извън ЕС, главно в Африка. Тези мерки изтичат в петък.

Еврокомисарят по земеделието каза във вторник, че вярва, че Европейската комисия трябва да удължи временната забрана за внос от Украйна в тези пет държави, тъй като мярката помогна за увеличаване на износа извън блока.

Лондон: Алтернативните пътища не могат да заменят черноморския износ на храни от Украйна

Лондон: Алтернативните пътища не могат да заменят черноморския износ на храни от Украйна

Зърнената сделка е допринесла за спад на световните цени