Европейската комисия (ЕК) прие забрана на вноса на ограничен брой селскостопански продукти от Украйна като "извънредна защитна мярка". Това се налага предвид извънредните обстоятелства на "сериозни логистични затруднения в пет държави членки на ЕС," сред които и България, информират от Пресслужбата на ЕК.
Мерките се отнасят само до четири селскостопански продукта от Украйна — пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе. Те имат за цел да облекчат създалите се затруднения в логистиката и оттам повлияване на пазара на тези продукти в България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия. Ограниченията влизат в сила на 2 май и ще продължат до 5 юни 2023 г.
През този период пшеницата, царевицата, рапичното семе и слънчогледовото семе от Украйна ще продължат свободно да се търгуват във всички страни от Европейския съюз, с изключение на България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия. Продуктите могат да продължат да се движат или да преминават транзитно през тези пет държави към други страни на ЕС или към трети страни (извън ЕС-бел. ред.)
Същевременно България, Унгария, Полша и Словакия поеха ангажимент да отменят едностранните си мерки по отношение на пшеницата, царевицата, рапичното семе и слънчогледовото семе и всички други продукти, идващи от Украйна.
Мерките на ЕС са в отговор на опасенията на земеделските стопани в съседните на Украйна държави членки. В същото време те са съобразени с твърдия ангажимент на Съюза да подкрепя Украйна и да запази способността й да изнася зърно, което е от решаващо значение за изхранването на света и за поддържането на ниски цени на храните, предвид огромните предизвикателства, породени от руската агресия.
Тези мерки са част от пакета за цялостна подкрепа за България и другите четири държави членки, предложен от Комисията. Те ще бъдат допълнени с финансова подкрепа за земеделските стопани в петте държави членки и допълнителни мерки за улесняване на транзита на украинско зърно през коридорите на солидарността за други държави членки и трети страни.
Комисията е готова да наложи отново превантивни мерки след изтичането на срока на действие на действащия Регламент за автономните търговски мерки на 5 юни 2023 г., докато продължава извънредната ситуация. Също така, Комисията е готова да започне оценка на положението на пазара на Съюза за други чувствителни продукти съгласно ускорената процедура за защитни мерки, предвидена в предложението за нов регламент за автономните търговски мерки след влизането в сила на настоящия регламент.
Припомняме, че ЕС временно либерализира целия внос от Украйна и преустанови мерките си за търговска защита срещу украински дружества до 5 юни 2023 г. Това е значителна и много важна подкрепа за икономиката на Украйна, разкъсвана от войната.
ЕС също така въведе коридори на солидарността, за да гарантира, че украинското зърно може да достигне до най-нуждаещите се държави, тъй като нахлуването на Русия сериозно ограничи достъпа на Украйна до нейните черноморски пристанища. Коридорите за солидарност между ЕС и Украйна се превърнаха в жизненоважен фактор за икономиката на Украйна и нова свързаност със Съюза, като служат и за предотвратяване на световна продоволствена криза.
Увеличаването на трафика по границите между Украйна и ЕС създаде логистични затруднения, което доведе до наситени капацитети за съхранение. Тези изключителни обстоятелства засегнаха икономическата жизнеспособност на местните производители в тези държави членки. Поради тази причина Комисията наложи тази временна забрана.
ivan-koichev
на 03.05.2023 в 16:32:25 #5М-да, соца вече след неуспешното си пътуване на Изток се върна с пълна сила воглаве с тоталитарния си облик там дето първоначално беше покълнал.
kra40n1
на 03.05.2023 в 10:52:35 #4@ivan-koichev - социализма е покълнал дълбоко в мисленето на европейците за жалост и това не е явление само в източна Европа, на запад ми изглежда още по-социалистическо.
kra40n1
на 03.05.2023 в 10:51:07 #3Протекционизма рядко е имал положителни последствия...
ivan-koichev
на 03.05.2023 в 09:45:45 #2От една страна "ЕС удължава безмитния внос от Украйна с още година", от друга страна "ЕК ограничи вноса на украинско зърно и други земеделски продукти". Това Пазарна икономика ли е или Социализъм в действие? Затова ли се борихме преди 30 години?
borisil
на 03.05.2023 в 07:56:19 #1Да, давайте да още вдигаме цените, и така при нас е повисоки от Германия и Нидерландия. Браво на корупция и лобизм.