Премиерът на Великобритания Гордън Браун и френският президент Никола Саркози предложиха помощ в размер на няколко милиарда долара за развиващите се страни.
Средствата ще бъдат в помощ в борбата с климатичните промени, съобщава БиБиСи. Двамата лидери участват в среща в Тринидад - последният мащабен форум на световно равнище преди разговорите в Копенхаген, посветени на измененията в климата.
По думите на Браун около 10 милиарда долара трябва да бъдат предоставени на развиващите се страни с цел намаляване на вредните емисии. Останалите пари ще бъдат разпределени, за да може тези държави да се адаптират към промените в климата.
Браун посочи още, че първият транш от парите може да бъде преведен още следващата година. Британският премиер уточни, че страната му има готовност да подпомогне развиващите се страни със сумата от 800 милиона евро, която ще бъде дадена за период от три години.
Срещата в Тринидад беше открита от кралица Елизабет II.
Заплахата за околната среда не е нова. Сега обаче тя вече е глобално предизвикателство, което все повече ще оказва влияние на сигурността и стабилността на милиони хора, заяви тя.
От своя страна президентът на Франция Никола Саркози предложи подпомагаща програма в размер на 10 милиарда долара, която да обхване периода 2010-12 г. Той обаче не посочи конкретна сума, която Франция би могла да даде на нуждаещите се страни.
Припомняме, срещата в Копенхаген започва на 7 декември. На нея се очаква световните лидери да изработят и приемат общ план за действие срещу измененията в климата. Очаква да бъде изработено и ново международно споразумение, което да замени изтичащия през 2012г. протокол от Киото.
4BOPA
на 03.12.2009 в 15:20:13 #15gg_, абсолютно съм съгласен с теб, и ще те допълня. въглерода си е все в едно количество... дали ще е във въздуха под формата на CO2 или в растенията под формата на въглехидрати... или във въглищата, нефта и природния газ, които по принцип са си под земната повърхност, а ние ги изваждаме от там, и ги изгаряме освобождавайки въглерода в атмосферата под формата на СО2. Не е важно, драги gg_, колко е общо, а е важно къде е и какво влияние има на конкретното място!
4BOPA
на 03.12.2009 в 15:09:41 #14Ето ви малко информация относно влиянието на СО2 (въглероден диоксид, или двуокис, както желаете) върху климата. Газът СО2 в атмосферата без проблем пропуска честотния диапазон на инфрачервените лъчи излъчвани от Слънцето, които загряват повърхността на Земята. Така загрятата земна повърхност започва да излъчва излишека от получената топлинна енергия, но в друг честотен диапазон. СО2 и !метанът! обаче са почти "непрозрачни" за този диапазон на електромагнитното лъчение. При ПОВИШЕНО съдържание на СО2 и метан в атмосферата, голяма част от излъчваната от земната повърхност енергия, не напуска Земята, а остава в атмосферата, или отразена главно от тези два газа се връща върху повърхността. В следствие на това постъпващата в системата топлина, значително надвишава освобождаваната. Същото нещо се получава и при парниците за отглеждане на растения. Именно затова ефектът на затопляне на климата предизвикан от ПОВИШЕНОТО съдържание на СО2 и метан в атмосферата, е наречен "Парников ефект".
gg_
на 29.11.2009 в 14:51:00 #13Ivan88, не съм правил но при първа възможност ще направя.. все пак елементите (атомите) на земната кора и в атмосферата са в баланс.. тоест ако няма ядрени реакции - въглерода си е едно и също количество.. дали ще е във въздуха под формата на CO2 или в растенията под формата на въглехидрати се едно къде е повече въглерод няма откъде да се вземе - освен ако не падне голям въглероден метеорит а животни и растения умират не от замърсяването на въздуха а от обеслесяването
Ivan88
на 29.11.2009 в 14:41:13 #12gg_, всеки ден измират средно по 100 вида животни и растения. Изхвърлят се огромни количества газове от транспорт, фабрики и т. н. Постоянно се трупат планини от боклук и вие ми говорите, че всичко е ок. Въпрос на време това да ни се върне тъпкано по един или друг начин. И ти да не би да си някакъв учен, да си ходил в Антарктида, в планините по света, че да ми казваш, че нямало глобално затопляне? Ако си правел проучвания, с удоволствие ще ги видя.
gg_
на 29.11.2009 в 11:30:02 #11Ivan88 топене през кой сезон - зимата ли?
Ivan88
на 29.11.2009 в 10:46:33 #10pavlitos, болен си! Аз сам съм свидетел на топенето на ледници и глейсери в Австрия, Швейцария и други европейски страни. Ако това не е глобално затопляне, обясни ми какво е?
gg_
на 29.11.2009 в 01:49:46 #9не съм забелязал черно море да се е покачило, а то е част от световния океан.. щеше хотелите да реват че плажа намалява ..
gg_
на 29.11.2009 в 01:46:31 #8pavlitos, абсолютно съм съгласен - въглеродния диоксид е съставна част от атмосферата - той е газ, който растенията разграждат и използват градивния елемент - въглерод, изхвърлят кислорода.. така че колкото повече CO2 - толкова повече растителност.. а който си мисли че въглеродния диоксид има нещо общо с озоновия слой да ходи да чете химия от 6-ти клас нататък
pavlitos
на 28.11.2009 в 15:25:16 #7t_point, що не се пообосновеш малко за Венера
Ако ми хареса отговора, може и да ти кажа защо се хвърлят милиарди в посока "заздравяване на икономиката" 
t_point
на 28.11.2009 в 15:19:25 #6pavlitos, иначе съм съгласен с твоя коментар.
t_point
на 28.11.2009 в 15:18:02 #5pavlitos, Що не отидеш да живееш на Венера, отровните газове в нейната атмосфера са също толкова природни колкото и кислорода.
pavlitos
на 28.11.2009 в 15:17:36 #4Ivan88, знаеш ли защо БУш подигравателно е казвал, че няма глобално затопляне? Защото няма. Това е съвсем елементарна хватка, в която дискредитиран и публично осмиван идиот казва по-определен начин истина, а уж ентелехентния целокупен народ си вика на акъла "Щом тоя идиот казва това, значи е обратното"
И хоп, айде в капана. Който вярва, че въглеродният диоксид, който е крайно необходима съставна част от биосферата е замърсител просто не е с всичкия си. Управляващият Елит имат интерес да централизират управлението и да деиндустриализират целият свят под лъжливата зелена пропаганда, която освен всичко носи и милиарди в банковите им сметки, тъй като те притежават мега компаниите, които държат монопола във всяка една сфера. По този начин чистят конкуренцията. Разликите с червения комунизъм са предимно във фасадата, вече не е червен, а зелен 
t_point
на 28.11.2009 в 15:13:51 #3Няколко милиарда срещу климатичните промени, а стотици милиарди срещу паричните проблеми.
pavlitos
на 28.11.2009 в 15:05:19 #2KeepWalking, можеш ли да ми обясниш как отделянето на въглероден диоксид замърсява природата?
Ivan88
на 28.11.2009 в 14:57:02 #1Keep Walking, те останалите западни страни в Европа отдавна са почнали да намалят емисиите. САЩ също бяха създали по времето на Картър (някъде 1976-1980) много хубава енергиийна политика, включващи всякакви от така наречените зелени технологии. Само че, като дойде Рейгън, задраска всичко, като мислеше, че този план ще навреди на икономиката. От там насетне нито 1 президент не е взел въпроса под внимание, а Джордж У. Буш дори подигравателно правеше изявления, че нямало глобално затопляне. Хубаво е, че поне новата администрация на САЩ, се е ангажирала с проблема и вече инвестира пари в зелените технологии.