Как една европейска държава запазва неутралитет, когато в Европа бушува война? Швейцария успява да го направи по време на Първата и Втората световна война, но сега, когато Русия напада Украйна, много швейцарци преосмислят отдавна установената си позиция, коментира Би Би Си.
На Виенския конгрес през 1815 г. Швейцария получава "вечен неутралитет". Това е прагматичен, геополитически ход, който е подкрепен, защото страната е разглеждана като безобиден буфер между големите европейски сили - Франция, от една страна, Австрия и Прусия, от друга - и запазва сигурността на Швейцария, докато съседите ѝ се избиват взаимно.
По време на Втората световна война швейцарският неутралитет е по-скоро прагматичен, отколкото героичен. Швейцария мобилизира всичките си боеспособни мъже, за да защити границите си, но също така съхранява в банките си златото, заграбено от нацистите. Но има и в срамна стъпка, целяща да държи нацистка Германия на разстояние, отказва убежище на хиляди еврейски бежанци - политика, за която най-накрая се извинява през 90-те години на миналия ХХ век.
В продължение на десетилетия неутралитетът се радва на почти всеобща подкрепа сред швейцарците. Проучванията на общественото мнение показват одобрение от над 90%. Сега обаче швейцарците се замислят.
Неотдавнашно проучване на общественото мнение показа, че макар две трети от швейцарците все още да се противопоставят на идеята за присъединяване към НАТО, повече от половината (52%) подкрепят присъединяването към европейски отбранителен съюз.
Този план, известен в Брюксел като Песко (постоянно структурирано военно сътрудничество), би включвал държави, които се ангажират с обща политика за сигурност и отбрана. Армиите биха работили заедно, а изтребителите, танковете и другите оръжия биха били закупувани съвместно. Крайната цел: обща европейска армия.
Идеята неутрална Швейцария, която не е член на ЕС, да се включи в подобно нещо би била немислима само преди няколко месеца, но войната в Украйна явно е променила мнението.
Други центристки политици предложиха по-тесни връзки на Швейцария с военния алианс НАТО, включително обща система за противовъздушна отбрана и участие във военните учения на организацията.
Подобни мнения биха били немислими само преди няколко месеца и ще срещнат ожесточена съпротива от страна на десницата, където Швейцарската народна партия заплашва с референдум, който да направи дори санкциите незаконни, и от страна на левицата, където социалдемократите и Зелените са против всякакво военно участие.