Около 40 протестиращи прекъснаха заседанието на швейцарския парламент в опит да насочат вниманието към проблема с климатичните промени.
Активистите за климата от организацията Klimastreik ("Климатична стачка") са изпели италианската народна песен "Bella Ciao", която се превърна в глобален химн на свободата.
Те също така са издигнали плакат с надпис "Последното отброяване, остават 16 месеца" - препратка към глобалната цел за емисиите с парников ефект до 2020 г. Според климатолозите тези емисии трябва да достигнат пика си през 2020 г., ако глобалното затопляне ще остане в обхвата между 1,5 и 2 градуса, разглеждано като решаващо за бъдещето на планетата.
Zeit der netten Worte ist vorbei - es braucht Taten. #Klimastreik im Bundeshaus. pic.twitter.com/Mc6WsAWiTK
— Mattea Meyer (@meyer_mattea) September 19, 2019
Протестът имаше за цел да покаже на швейцарските депутати, че младите хора в страната искат амбициозен и конкретен план за борба с климатичните промени, изтъкна един от демонстрантите пред швейцарската информационна агенция SDA.
Парламентът обсъждаше мерки, но не е останало време за обсъждане, добави активистът.
Прекъсването на парламентарното заседание е продължило около пет минути, като активистите са пренебрегнали призивите на председателя на долната камара на парламента да спрат.
В крайна сметка активистите са били отведени от охраната.
Реакциите на депутатите за акцията бяха смесени. Депутатът от Зелената партия Регула Риц определи акцията като "смела" и "необходима" в "Туитър".
Ала депутатката от Християндемократическата партия Ида Гланцман беше по-малко ентусиазирана. Тя заяви, че прекъсването на работата на парламента в името на климатичните промени можело да има обратен ефект и да подразни много хора.
Проблемите, свързани с околната среда, заеха централно място в Швейцария през тази година, като много млади хора взимат участие в глобалното ученическо стачно движение "Петъци за бъдеще", което е вдъхновено от шведската тийнейджърка Грета Тунберг и цели да накара политиците да предприемат действия по отношение на климатичните промени.
Зелената партия в Швейцария според социологическите проучвания има висока подкрепа в навечерието на федералните избори в Швейцария през следващия месец.
friend
на 19.09.2019 в 22:15:32 #2Ако се стопи всичкият лед на Земята, нивото на световния Океан ще се вдигне с 2 м. Да ама няма как да се стопи всичкият лед, а освен това над 50% от този лед се намира във водата и сега, то.е. той, при стопяването си няма да повлияе на няма да морсоко ниво. Тогава споменатите 2 м се намаляват до 1 м и то само ако се стопи целият лед на земята!!!! Това няма как да стане за близките 10 000 години. За сведение на незнаещите, кватернерът се датира на 1.6 милиона години и през това време е имало 4 заледявания и съответно 4 затопляния. При затоплянията никога ледът не се е стопявал напълно. следователно затоплянията са за период от 400 000 години. В България ледниците са се отдръпнали отреди около 12 000 години. Ако допуснем, че затоплянето е започнало отпреди 20 000 години, то до 400 000 години ще има още 380 000 години!!! и тогава пак няма да се стигне до тотално стопяване на ледниците. Спокойно. след 380 000 години ще видим. Сега си пийте питието с лед и не му мислете.
friend
на 19.09.2019 в 21:50:30 #1Според климатолозите тези емисии трябва да достигнат пика си през 2020 г., ако глобалното затопляне ще остане в обхвата между 1,5 и 2 градуса, разглеждано като решаващо за бъдещето на планетата. ----------------------------------------- Според кои климатолози? Тези 1.5-2 градуса за какъв период от време ще се покачат??? Това с глобалното затопляне си е чиста лъжа, а зелените порлучават отнякъде пари за да го мантрат. ако става въпрос за 1000 години!!!??? ок. Тогава очвечеството ще има възможност да реагира. Ако дори е за 100 години - също. Освен това няма как да се стопят няколко ледника и да вдигнат нивото на морето. Това е чиста глупост. А това пък, че човечеството има пръс в тази работа е лъжа, граничеща с престъпление.