Едногодишната правителствена забрана за достъпа на TikTok в Албания влезе в сила, съобщава "Ройтерс".
Ходът на Албания следва забрани или частични забрани в най-малко 20 други страни на фона на опасения за неподходящи видеоклипове или опасения за сигурността, свързани със собственика на TikTok ByteDance и близостта му до китайското правителство.
Националният орган за киберсигурност на Албания нареди на всички интернет доставчици в страната да представят писмено потвърждение, че TikTok ще бъде изключен до 13 март.
Потребители са сигнализирали за медиите, че приложението наистина е блокирано.
Решението за забрана на TikTok беше взето миналия декември, месец след като 14-годишно момче беше намушкано до смърт от свой съученик след спорове в социалните медии.
Тирана обясни, че решението за спиране не е било взето прибързано, а след дискусии с родители и учители.
Решението обаче не бе прието положително от всички.
TikTok заяви, че търси допълнителни разяснения от албанското правителство, тъй като техните констатации показват, че "видеоклиповете, водещи до този инцидент (намушкването) са били публикувани на друга платформа, а не на TikTok".
Иса Мизирай, ръководител на Асоциацията на журналистите в Албания (AJA), каза, че групата ще отнесе случая до Конституционния съд с аргумента, че забраната ограничава свободата на изразяване и представлява цензура.
"Страхуваме се, че по същия начин правителството може също да затвори други социални мрежи и един ден дори да забрани изцяло интернет", каза той.
Опозиционните партии обвиниха премиера Еди Рама, че се стреми да заглуши несъгласието, като затвори платформа, често използвана за изразяване на критики, особено когато - според тях - правителството увеличава контрола си върху основните медии. Правителството на Рама отрича това обвинение.
Демократическата партия, най-голямата опозиционна партия, призова за протест в събота пред правителствените служби, за да се противопостави на забраната на TikTok.
Рама обвини приложението за съдържанието на клиповете, които показва.