Премиерът на Албания Еди Рама подчерта в неделя, че забраната на TikTok, обявена от неговото правителство ден по-рано, "не е прибързана реакция на единичен инцидент", съобщава АП.
"Забраната на TikTok за една година в Албания не е прибързана реакция на единичен инцидент, а внимателно обмислено решение, взето след консултации с родителските общности в училищата в цялата страна", каза Рама. Да се твърди, че убийството на тийнейджъра няма връзка с TikTok, тъй като конфликтът не е възникнал от платформата, демонстрира неспособност да се разбере както сериозността на заплахата, която TikTok представлява за децата и младежите днес, така и обосновката зад нашето решение да поемат отговорност за справяне с тази заплаха", каза Рама.
Властите са провели 1300 срещи с учители и родители от ноември. Деветдесет процента от тях одобряват забраната на TikTok.
След решението на Тирана TikTok поиска "спешна яснота от албанското правителство".
Припомняме, че Албания обяви, че ще забрани TikTok за една година. До забраната се стигна след убийството на тийнейджър, което породи страхове за влиянието на социалните медии върху децата.
Рама заяви, че забраната е част от по-широк план за повишаване на безопасността на училищата. По думите му тя ще влезе в сила в началото на следващата година. Той поясни, че една година никой в Албания няма да има достъп до платформата TikTok.
Рама обвини социалните мрежи, и по-специално TikTok, за подхранването на насилието сред младежите във и извън училище. Проблемът днес не са нашите деца, проблемът днес сме ние, проблемът днес е нашето общество, проблемът днес е TikTok и всички останали, които вземат нашите деца за заложници, подчерта той.
Решението на неговото правителство идва, след като през ноември 14-годишен ученик беше намушкан смъртоносно от свой съученик. Местните медии съобщиха, че инцидентът е в резултат на спорове между двете момчета в социалните мрежи.
Компанията TikTok заяви, че "не е открила доказателства, че извършителят или жертвата е имал акаунти, а видеоклипове, водещи до този инцидент, са били публикувани на друга платформа".
Няколко европейски държави, сред които Франция, Германия и Белгия, наложиха ограничения върху използването на социални медии от деца. Австралия пък одобри през ноември пълна забрана на социалните мрежи за деца под 16 години.