Двама американски законодатели - Ами Бера, водещ демократ в подкомисията по външните работи на Камарата на представителите на САЩ по въпросите на Индо-Тихоокеанския регион, и републиканецът Марио Диас-Баларт - пристигнаха на посещение в Тайпе, съобщи седмичникът Barron's.
"Целта на пътуването е да се потвърди подкрепата на Съединените щати за Тайван след успешните демократични избори, да се изрази солидарност в общия им ангажимент към демократичните ценности и да се проучат възможностите за по-нататъшно укрепване на силните икономически и отбранителни отношения между Съединените щати и Тайван", се казва в изявление, публикувано от офиса на Бера.
В него се отбелязва, че законодателите планират да "общуват с висши служители и бизнес лидери".
Представителят на Демократичната прогресивна партия на Тайван Лай Цинде, който е привърженик на независимостта на острова, спечели изборите.
Пекин категорично се противопоставя на всякакви официални контакти с представители на тайванската администрация, считайки ги за сериозно нарушение на принципа "един Китай", което накърнява суверенитета и териториалната цялост на КНР, се посочва последователно в официален протест.
През изминалия уикенд друга американска делегация, съставена от бившия съветник по националната сигурност на САЩ Стивън Хадли и бившия заместник държавен секретар на САЩ Джеймс Стайнбърг, посети Тайван.
В тази връзка говорителят на китайското външно министерство Мао Нинг заяви, че "Китай е твърдо против САЩ да се ангажират официално с Тайван под каквато и да е форма и да се намесват в тайванските дела по какъвто и да е начин и под какъвто и да е претекст".
"Призоваваме САЩ ясно да осъзнаят изключителната сложност и деликатност на тайванския въпрос, стриктно да спазват принципа на "един Китай" (...), да действат сериозно в съответствие с ангажиментите, многократно потвърждавани от американските лидери, да не подкрепят "независимостта на Тайван", "два Китай" или "един Китай, един Тайван" и да не се опитват да използват тайванския въпрос като инструмент за сдържане на Китай", заяви дипломатът.
Тя подчерта, че "САЩ трябва да проявяват изключителна предпазливост при разглеждането на въпросите, свързани с Тайван, и не трябва под никаква форма (...) да изпращат погрешен сигнал към сепаратистките сили за "независимост на Тайван".