Една от идеите за времето след приключването на бойните действия в Украйна включва чуждестранни мироопазващи войски на бившата фронтова линия. А в последните дни стана ясно, че европейски контингент от сини каски е тема на разговор между Франция и Великобритания. Идеята явно се разглежда и в Германия, пише в свои материал Die Welt.
Министърът на външните работи на Германия Аналена Бербок не изключва и Бундесфера да се включи в една инициатива при прекратяване на огъня и започване на преговори и да изпрати войници на мисия в бившите зони на бойните действия, за да осигуряват мира.
В допълнение към гаранциите за сигурност, като например членство в НАТО, на дневен ред е и международно присъствие за гарантиране на прекратяването на огъня, заяви Аналена Бербок на срещата на външните министри на НАТО в Брюксел. На въпрос за евентуалната роля на Германия в тази насока тя отговори, че Германия, разбира се, "ще направи всичко възможно, за да подкрепи всичко, което служи на мира в бъдеще".
Въпросът кой би могъл да осигури мироопазващи сили е актуален на фона на предстоящата смяна на властта в Белия дом. В Брюксел не се изключва възможността Доналд Тръмп да се опита да окаже натиск върху Украйна и Русия за преговори. За тази цел той би могъл например да заплаши Украйна с прекратяване на военната помощ, а пък към руския президент Владимир Путин за подходи с предупреждението, че отново ще увеличи военната помощ за Киев.
Новият върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи Кая Калас вече заяви през уикенда, че според нея е възможно европейски войници да осигурят евентуално прекратяване на огъня в Украйна. Според нея войниците за това биха могли да дойдат и от държави, които в миналото вече са изразили готовност за разговори за изпращане на войски. Сред тях са например Франция и балтийските държави. В последните седмици в този разговор се включи и Великобритания.
Украйна не може да очаква покана за присъединяване към НАТО преди встъпването в длъжност на новия президент на САЩ Доналд Тръмп на 20 януари, беше ясно заявено от генералния секретар на Алианса Марк Рюте. Малко преди консултациите Кремъл предупреди НАТО да не приема Украйна и говори за това като "неприемлива" заплаха за Руската федерация. При тази ситуация отново на преден плани излиза осигуряването на бъдещата сигурност на Украйна.