Германският парламент по настоятелна молба на министър-председателя в Скопие прие една резолюция, която има за цел да помогне за започването на преговори за присъединяване към ЕС на Република Северна Македония. В това няма нищо лошо.

Това заяви в коментар Андрей Ковачев.

Проблемът, или по-точно странният феномен е, че те се молят на друга държава да признае в решение на Парламент това, че македонският език, култура и идентичност съществуват. Аз нe съм чувал за друг подобен феномен на нашата планета, където една държава да е толкова несигурна в своята идентичност, език и култура, че да трябва да моли друга държава с политическо решение на законодателен орган да признае езика, културата и идентичността, посочи Андрей Ковачев.

Нашите колеги, съседи и приятели в Скопие не би трябвало да се притесняват от това, че имат съвременна идентичност, език и култура, но аз разбирам, че те искат да покажат някаква историческа последователност или исторически контуитет, който е различен от българския. Това е основата на нашия проблем, от там идват и дискриминацията, и говора на омразата, и всички проблеми, които имаме. Те не са двустранни проблеми, те са проблеми, свързани с основни човешки права и европейски ценности, предупреди българският евродепутат.

Призовавам отново и управляващите, и опозицията в РСМ да проявят смелост и мъжество, и да не продължават инерцията от времето на Титова Югославия. Да си помагаме заедно, да бъдем колкото се може по-бързо заедно в ЕС, както правят Румъния и Молдова, както прави Гърция с Кипър.

Ние трябва да сме заедно в ЕС, и това може да стане само на базата на приятелство, на добросъседство, с изпълнение на подписания договор от 2017 година между премиерите Зеав и Борисов, както и добра воля. Пожелавам на нашите съседи наистина да преодолеят всички пречки и да могат колкото се може по-бързо да станат членове на ЕС заедно с нас, заключи Андрей Ковачев.

Искам да благодаря на колегите от Християндемократическия съюз и Християнсоциалния съюз в Бундестага, че не подкрепиха тази социалистическа резолюция и по този начин не допринесоха още повече за усложняване на нашите отношения. Всички ние - ХДС, ХСС и ние в България искаме преговорите да започнат колкото е възможно по-бързо и да бъдат преодолени всички пречки, посочи Ковачев.

Часове по-рано Бундестагът призна македонския език, култура и идентичност, които с членството ще обогатят допълнително Европейския съюз.

Северна Македония не преговаря с България, а с ЕС

Северна Македония не преговаря с България, а с ЕС

Ковачевски работел върху това наследниците на Гоце Делчев да впишат в конституцията сънародниците и наследниците на Радев

Европейците се характеризират с голямо разнообразие от езици и култури. Македонският език и култура ще обогатят още повече това разнообразие. Европейският съюз вижда опазването на това богатство като една от най-важните си задачи.

Германия е ангажирана с перспективата за европейска интеграция на Македония и я подкрепя силно пътя към пълноправното членство.

В резолюцията се посочва още, че правителството и опозицията в Скопие носят голяма отговорност за поддържането на социалния мир и продължаването на курса на демократични реформи.

Посочва се още, че Северна Македония трябва да продължи борбата с корупцията и организираната престъпност, като ключови в това отношение са реформите в съдебната система и администрацията.