Разследващите в Южна Корея поискаха удължаване на заповедта за арест на отстранения президент Юн Сук Йол, съобщиха местни медии. В същото време държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, който е на посещение в страната, изрази доверие в способността на Южна Корея да се справи с политическата криза, предава "Ройтерс".
Заповедта за арест на Юн, издадена заради обявяването на военно положение на 3 декември, изтича в понеделник в полунощ местно време (17 часа българско време). Опитите на разследващите да връчат заповедта в петък бяха осуетени, когато президентската охрана блокира достъпа до Юн, образувайки човешка верига около резиденцията му.
Парламентът на Южна Корея гласува импийчмънт на президента на 14 декември и временно го отстрани от длъжност. Конституционният съд разглежда случая, за да реши дали да го отстрани окончателно или да го възстанови на поста.
Блинкън, след среща с южнокорейския външен министър Чо Те-юл, заяви, че Вашингтон е изразил "сериозни опасения" относно действията на Юн по време на военното положение. Въпреки това той подчерта, че реакцията на Южна Корея отразява силата на нейната демокрация.
"Отговорът, който наблюдаваме, е мирен и напълно съобразен с конституцията и върховенството на закона," заяви Блинкън на пресконференция в Сеул.
Разследването срещу Юн се води от Службата за разследване на корупция при висши служители (CIO), която разследва обвинения в подстрекателство към бунт. Според адвокатите на Юн тази служба няма правомощия по южнокорейското законодателство да разследва подобни случаи.
Опитът за арест на действащ президент е безпрецедентен и доведе до напрежение сред обществеността. Провеждат се противоположни митинги - едни в подкрепа на Юн, други настояващи за неговото наказание.
Група привърженици на Юн, водена от пастор Джун Куанг-хун, нарече ситуацията "международна битка за свобода" и обяви, че протестите пред резиденцията на Юн ще продължат до постигането на резултат.