Арести в Турция заради "провокативни" публикации в социалните мрежи за опустошителното земетресение, което удари страната, съобщава Turkish Minute.
Турски съдилища са постановили задържането на десет души.
Генерална дирекция по сигурността на Турция посочва, че от 302 потребители на социалните мрежи, които са разследвани досега, 37 са задържани и 10 са оставени в ареста за споделяне на "провокативни" публикации за земетресението с цел "всяване на страх и паника в обществото".
Най-мощното земетресение в Турция от почти 100 години удари близо до град Газиантеп, в който живеят около 2 милиона души, и по последни данни причини смъртта на повече от 22 000 души в Турция и съседна Сирия.
Земетресението с магнитуд 7,8 по Рихтер, което удари, докато хората спяха по домовете си, беше последвано от десетки вторични трусове, включително и такъв с магнитуд 7,5 по Рихтер, който разтърси региона по време на спасителните операции същия ден.
Само ден след мощните земетресения директорът по комуникациите на президента на Турция Фахретин Алтун обяви въвеждането на приложение, което се бори с разпространението на "дезинформация" в интернет.
Приложението "Услуга за докладване на дезинформация" беше предоставено за изтегляне на устройства с iOS и Android във вторник, което доведе до коментари, че правителството е твърде заето да преследва потребителите на социалните мрежи, докато хората чакат да бъдат спасени из под развалините на хиляди рухнали сгради.
"Можете да изтеглите нашето приложение на телефона си и да съобщите за създадените и разпространени новини за земетресението, които смятате за подозрителни/фалшиви", съобщи Алтун.
Приложението беше пуснато, след като опозиционни политици, журналисти и активисти за правата на човека обвиниха управляващата Партия на справедливостта и развитието в лоша координация на усилията за търсене и спасяване след земетресенията.
Правителството беше разкритикувано, че не е успяло да мобилизира достатъчно хора за спасителните операции и че не е постигнало координация между екипите, поради което се стигна до там, че в някои региони цивилни започнаха със собствени усилия да вадят близките си из под развалините и ги откриха премръзнали до смърт, въпреки че са били без критични наранявания при срутването.
Много потребители на социални медии се оплакаха и от липсата на стоки от първа необходимост, като вода, одеяла и палатки, както и от медицински консумативи.
През последните няколко години турските власти предприеха строги мерки срещу публикациите в социалните медии, особено спрямо смятаните за подкрепящи "тероризма". Това обаче доведе до обвинения в ограничаване на свободата на изразяване.
no-noi
на 10.02.2023 в 22:26:14 #1Защо ли винаги пострадват невинните