Мъж, заподозрян, че е съветвал "Ислямска държава" относно ракети е арестуван в Австралия. Това съобщава Би Би Си.
42-годишният мъж е задържан в град Йънг в щата Ню Саут Уелс, обяви премиерът Малкълм Търнбул.
"Полицията ще твърди, че арестуваният мъж е опитвал да съветва "Ислямска държава" относно способността на високотехнологични оръжия", обясни премиерът.
Той успокои, че не е имало непосредствена заплаха за обществеността.
Малкълм Търнбул посочи, че арестът не е свързан с планирана терористична атака в Австралия.
От федералната полиция обясниха, че мъжът е австралийски гражданин и се подозира, че е действал сам. Мъжът давал опитни съвети.
Той е електротехник и изглежда не е имал пряк опит с ракети или лазерни технологии, посочиха още от полицията.
Кадри на местна телевизия показват, че полицаи с кучета претърсват имот в Йънг, на около 150 км северозападно от Канбера.
От полицията уточниха, че става въпрос за престъпление, свързано с техника и арестуваният е доста технически мислещ, така че полицията ще направи пълна, цялостна проверка на имота. Това може да отнеме часове, ако не и дни, но полицаите са категорични, че няма да оставят нещо непретърсено.
Премиерът подчерта, че това още веднъж показва, че е нужно всички да са много бдителни.
chafeto
на 28.02.2017 в 12:00:46 #1Такива трябва да бъдат обесвани публично, за назидание на други, на които им минат подобни еретични мисли през кратуните