Армения призна Палестина. Това съобщи общественото радио на страната, позовавайки се на Министерството на външните работи.
"Катастрофалната хуманитарна ситуация в Газа и продължаващият военен конфликт е един от основните въпроси в международния политически дневен ред, който изисква решение. Република Армения категорично отхвърля насочването на цивилни инфраструктури, насилието срещу цивилното население и вземането на заложници и пленяването на цивилни по време на въоръжения конфликт и се присъединява към исканията на международната общност за освобождаването им без предварителни условия", посочва арменското МВнР в своя декларация.
Република Армения се присъедини към резолюциите на Общото събрание на ООН, които призовават за незабавно прекратяване на огъня в Газа. Страната изтъква, че е заинтересована от установяването на мир и стабилност в Близкия изток, установяването на трайно помирение между еврейския и палестинския народ.
На различни международни платформи ние винаги сме се застъпвали за мирно и цялостно уреждане на палестинския въпрос и сме подкрепяли принципа на "двете държави" за разрешаване на израелско-палестинския конфликт. Убедени сме, че това е единственият начин да гарантираме, че палестинците и израелците могат да реализират законните си стремежи, се казва още в позицията на МВнР.
Въз основа на гореизложеното и потвърждавайки своя ангажимент към международното право и принципите на равенство, суверенитет и мирно съжителство на народите, Република Армения признава Държавата Палестина.
На 28 май Испания, Ирландия и Норвегия официално признаха палестинска държава, предизвиквайки остра реакция от Израел. От 27-те членки на Европейския съюз, Швеция, Кипър, Унгария, Чехия, Полша, Словакия, Румъния и България вече са признали палестинската държава. Малта също заяви, че може да последва примера скоро.