В Австралия подготвят референдум за 14 октомври, който да заложи в конституцията на страната механизъм, чрез който коренното население да съветва парламента относно политики, които засягат живота им. Този механизъм ще бъде наричан "Гласът".

Поддръжниците му казват, че вграждането му в конституцията ще признае специалното място, което коренното население има в историята на страната. Същевременно така те ще имат принос в правителствените политики.

Противниците твърдят, че това ще бъде най-голямата промяна в австралийската демокрация в историята на нацията и ще раздели австралийците по расови линии, без да намали неблагоприятното положение на местното население.

С наближаването на референдума местното население остава разделено. За разлика от останалите бивши британски колонии Австралия никога не е подписан договор с местните жители.

Големият бариерен риф в Австралия остава извън списъка на ЮНЕСКО за опасност

Големият бариерен риф в Австралия остава извън списъка на ЮНЕСКО за опасност

Все още е под "сериозна заплаха" и може да отиде в списъка пред 2024 г.

Аборигените представляват 3,8% от населението на Австралия през 2021 г., което бележи увеличение с 23,2% за пет години.

Мъжете от коренното население имат очаквана продължителност на живота от 71 години, а жените - 75 години. Това е с 8,6 години по-ниско от другите австралийски мъже и със 7,8 години по-ниско от другите австралийски жени.

Въпросът на реферндума ще бъде формулиран по следния начин: "Предложен закон: да се промени Конституцията, за да се признаят първите народи на Австралия чрез създаване на Глас на аборигените и островитяните от протока Торес. Одобрявате ли тази предложена промяна?"

Ако отговорът е "да", конституцията ще бъде пренаписана, за да се посочва, че Гласът "може да прави представителства" пред парламента и изпълнителните власти "по въпроси, свързани с аборигените и жителите на островите в Торесовия пролив".

Австралия забранява публичното показване на нацистки символи

Австралия забранява публичното показване на нацистки символи

Забраната включва търговия и публично показване на знамена, ленти, тениски, отличителни знаци и публикуване на символи онлайн

Поддръжниците казват, че няма да има право на вето на коренното население върху правителствената политика и законодателите ще бъдат свободни да пренебрегнат представителствата на Гласът. Но опонентите твърдят, че съдилищата могат да тълкуват конституционните правомощия на Гласът по непредвидими начини, създавайки правна несигурност.

Не е ясно кой ще бъде част от Гласа и как ще стигне до там. Поддръжниците казват, че гласът ще включва местни австралийци от всичките осем щата и територии на страната, както и островите в протока Торес и отдалечените и регионални общности.

Членовете ще бъдат избрани от местните коренни жители и ще служат за определен период от време. Парламентът ще "има правомощия да създава закони по отношение на състава, функциите, правомощията и процедурите" на Гласа, гласи конституцията.

Повече от четири на всеки пет референдума се провалят в страната.