Министърът на околната среда и водите Юлиян Попов взе участие в заседанието на Съвета на ЕС по околна среда в Люксембург, което се провежда под председателството на Испания. Обсъдени са били основно въпроси около стандартите за емисии на CO2.
Това съобщиха от пресцентъра на МОСВ.
Министрите обсъдиха предложението за Регламент за стандартите за емисии на CO2 от тежкотоварни превозни средства. България подкрепи предложения общ подход и оцени положително работата на Председателството.
Попов подкрепя предложенията за разширяването на клаузата за преглед по отношение нуждата от анализ на инфраструктурното развитие в трети страни. Той отбеляза, че има необходимост от отчитане на развитията в световен мащаб, в т.ч. в САЩ и Китай, по отношение на електрификацията на транспорта и батериите, като посочи, че при липса на действия ЕС ще изостане по отношение на иновациите и технологиите. Министър Попов призова за амбициозни действия, като добави, че дори и към момента електрификацията на транспорта се развива със значителни темпове. Като пример той посочи град София, където към момента е постигната 75% електрификация на градския транспорт.
В този контекст министърът напомни и за предложенията на България, отправени в миналото относно разработването на концепцията за зелени коридори в рамките на Съюза.
Следобедната сесия започна с обсъждане на предложението за Директива за пречистване на градските отпадъчни води.
България посочи, че прилагането на директивата ще бъде огромно предизвикателство за страната ни по отношение на инвестиции и капацитет и подчерта, че националните обстоятелства и различните стартови позиции на държавите членки трябва да се вземат предвид в максимална степен. Отбелязан беше напредъкът, особено що се отнася до сроковете за прилагане на някои разпоредби, и по-специално съответните дерогации за държавите членки, присъединили се към ЕС след 2006 г. Въпреки това, сроковете остават твърде амбициозни и продължават да бъдат твърде голямо предизвикателство в комбинация с новите много високи изисквания, поради което България гласува "въздържал се".
Заседанието продължава с обсъждане заключенията на Съвета относно подготовката за СОР28, която ще се проведе в Дубай в края на годината, както и на актуализирания национално определен принос на Съюза към Рамковата конвенция по климата. Актуализирането на национално определения принос и подаването му към Секретариата на Конвенцията преди СОР28 ще затвърди още веднъж водещата роля на ЕС, както и ангажираността му към предприемането на реални мерки за постигане на нужните намаления на емисиите с оглед на поставените в Парижкото споразумение цели и последните научни доклади.
ЕС ще даде пример и стимул на останалите страни за национално определени приноси в рамките на първия Глобален преглед за напредъка.