Ирландия, Швейцария и Норвегия оглавяват тазгодишното издание на Индекса на богатството на нациите (WNI), публикувано от Варшавския институт за предприемачество. Съединените щати слизат от челната тройка, докато България заема 35-то място сред страните от ЕС и ОИСР с 54,7 точки.
Индексът, разработен от икономиста Карол Здибел, надгражда традиционните показатели като БВП, измервайки качеството на публичните разходи в осем ключови категории, включително здравеопазване, инфраструктура и висше образование. Оценката отчита също нивото на свобода на събранията — индикатор за демократичната стабилност.
Докладът подчертава няколко ключови тенденции. Западна Европа остава в икономическа стагнация, като Германия (92 точки), Австрия (94,2), Дания (103,4) и Обединеното кралство (81,2) не успяват да възстановят предкризисните си позиции след пандемията от COVID-19. Средният резултат на ЕС остава почти непроменен от 2021 г., задържайки се на около 75 точки.
Полша отбелязва напредък, изпреварвайки Словакия, Унгария и Латвия по национално богатство, въпреки че Централна Европа като цяло натежава върху резултатите на съюза. Чехия и Естония отчитат временен спад спрямо предходната година.
Испания и Хърватия се открояват с висока ефективност при управлението на публичните финанси. Въпреки сходни равнища на публични разходи с Полша, те постигат по-добри резултати — съответно 66,6 и 65,8 точки за качество на разходите.
Белгия, Испания, Франция и Финландия все още не са възвърнали нивата си отпреди пандемията, показва докладът. В същото време на глобално ниво нарастват рисковете от нови икономически сътресения. Обявената от САЩ търговска война може да окаже натиск върху частния сектор в световен мащаб и да усложни възстановяването в Европа.
Според авторите на индекса, подобряването на качеството на публичните разходи и отговорната икономическа политика ще бъдат ключови за поддържане на растежа, особено за страни като Полша, стремящи се към догонване на по-развитите западноевропейски икономики.