След земетресението, което удари Сирия, президентът на страната се възползва от солидарността на арабските лидери, за да върне нормализирането на сирийския режим на дневен ред. Това пише в анализ Салон Хелен, кореспондент на le monde в Бейрут.
Сирийското нещастие подобава на Башар Асад. Прикован на трона си въпреки страданието, което причини на своя народ, и разрушенията, които пося през дванадесетте години на гражданска война, оставила повече от 500 000 убити и 12 милиона разселени, сирийският президент се измъкна малко повече от своята дипломатическа изолация благодарение на земетресението, което отне още 5900 сирийски живота на 6 февруари.
Беше необходим прилив на международна солидарност и от двете страни на разделителните линии на страната, за да се отговори на хуманитарната катастрофа. Башар Асад успя да се възползва от трагедията, за да продължи напред по пътя към нормализиране. Господар на хаоса, сирийският диктатор е виртуоз в дипломацията на земетресенията.
Башар Асад получава съобщения за солидарност от арабски лидери, които се свързват с него по телефона и изпращат свои дипломати в Дамаск. Сред бившите братски страни, които я бяха изключили от Арабската лига след избухването на гражданската война през 2011 година, някои останаха съюзници, като Алжир, Ирак и Ливан, други официално се върнаха към режима.
Трябва да се отбележи, че Саудитска Арабия, основната опора на опозицията и пречка за реинтеграцията на Асад в арабското лоно, също отговори. Действията са последвани от изпращане на тонове помощ за Дамаск. Недоволен от тази подкрепа, президентът Асад побърза да призове за премахване на западните санкции, които той представи като основната пречка пред хуманитарната реакция. Тези санкции никога не са възпрепятствали помощта да потече в Дамаск през агенциите на ООН и да бъде частично отклонена от режима. Башар Асад обаче спечели делото си, коментира още френският журналист.
Асад би искал да продължи да контролира хуманитарната реакция дори в Северозападна Сирия, под контрола на бунтовниците, подкрепяни от Турция. С руския си спонсор сирийският президент работи за демонтирането на механизма на ООН, позволяващ изпращането на помощ от Турция, за да го замени с механизъм, минаващ през Дамаск.
Бунтовническите лидери разбираемо отказват помощ от режим, който продължава да ги бомбардира дори след земетресението. В продължение на осем дни почти никаква помощ не достига до бунтовническите райони, най-засегнатите в страната. ООН сметна за необходимо да получи разрешение от правителството в Дамаск или мандат от Съвета за сигурност за увеличаване на броя на пропускателните пунктове, през които минава помощта. Нищо обаче не го налага, според специалисти по хуманитарно право. Представители на ООН минаха през Дамаск, за да молят Асад да се съгласи, оставяйки го свободен да реши съдбата на сирийците, избягали от бомбардировките му.