Германия се готви да настоява Европейският съюз да приложи по-строги мерки срещу държави, които системно нарушават демократичните принципи — ясно послание, насочено към Унгария, макар и без да бъде назована. Това става ясно от проекта на коалиционно споразумение между християндемократите на бъдещия канцлер Фридрих Мерц и Германската социалдемократическа партия (SPD), с който разполага "Политико"
Двете партии, които в момента преговарят за съставяне на коалиция, са се договорили да настояват за по-последователно прилагане на съществуващите механизми за натиск в рамките на ЕС — от спиране на финансиране до отнемане на правото на глас в Съвета на ЕС. Целта е да се ограничат отклоненията от върховенството на закона, свободата на медиите и независимостта на съдебната система — сфери, в които Унгария е критикувана от години.
В проектоспоразумението се посочва, че "инструментите за защита - от наказателни процедури и замразяване на европейски средства до суспендиране на членски права - трябва да се прилагат много по-последователно".
Процедурата по член 7 срещу Унгария, стартирана от Европейския парламент през 2018 г., остана блокирана заради липса на единодушие между държавите членки. Впоследствие Европейската комисия замрази близо 22 млрд. евро средства за Будапеща, като частично ги размрази през 2023 г. — ход, който предизвика критики.
Бъдещият канцлер Фридрих Мерц също така се обявява за преминаване към квалифицирано мнозинство при вземане на ключови външнополитически решения в ЕС, включително при налагането на санкции. Това би позволило на ЕС да заобикаля правото на вето на Унгария, която многократно е блокирала санкции срещу Русия, включително срещу олигарси и военни командири.
Коалиционното споразумение предвижда Германия да играе по-активна роля на европейската сцена чрез активизиране на т.нар. Ваймарски триъгълник (с Франция и Полша) - формат, който бе пренебрегнат при управлението на досегашния канцлер Олаф Шолц.
Мерц е обещал да посети Париж и Варшава още в първия си ден като канцлер, като заяви, че Германия повече няма да се въздържа от гласуване по важни европейски въпроси — практика, наричана иронично "германският вот". Християндемократите настояват бъдещият канцлер да има водеща роля в координирането на националната позиция по ключови теми, докато SPD държи на междуминистерския принцип за постигане на съгласие.
Окончателното коалиционно споразумение се очаква да бъде представено до средата на април.
projekt
на 31.03.2025 в 11:06:20 #1браво на Германия. окупирана държавица спомням си думите на бившия вее евокомисар, преди няколко седмици, че ЕК може да се намеси в изборите в Германия ако не изберат правилния кандидат както го направиха в Румъния. и тоя човек говори за върховенство на закона.....