Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент не изключва руските банки да се присъединят отново към международната система за финансови преводи SWIFT, докато преговорите за прекратяване на войната в Украйна продължават, пише "Политико".
"Ще има дълга дискусия за много неща по отношение на правилния начин да се върне Русия в международната система", заяви Бесент пред водещата на новините на Fox News Марта Маккалъм. "Но мисля, че е преждевременно да обсъждаме условията на сделката, преди да имаме сделка."
Администрацията на Байдън помогна за натиска за премахване на някои от най-големите банки в Русия от SWIFT, международна система, която позволява на финансови институции от цял свят да съобщават информация за транзакции, малко след като страната нахлу в Украйна в началото на 2022 г.
Русия настоява една от нейните водещи банки, "Росселхозбанк", да бъде свързана отново към системата в замяна на прилагането на прекратяване на огъня в Черно море.
"Мисля, че всичко е на масата", заяви Бесент на МакКалъм. "И както споменахте, част от усилията за национална сигурност, които Министерството на финансите полага, е чрез финансовите операции, санкциониране на лица, банки или държави."
Но Европейският съюз, чийто централни банки са сред институциите, които наблюдават системата SWIFT, на практика ще трябва да одобри възстановяването на достъпа за руските банки.
Анитта Хипер, говорител на Европейската комисия по външните работи, заяви пред "Политико", че "прекратяването на руската непровокирана и неоправдана агресия в Украйна и безусловното изтегляне на всички руски военни сили от цялата територия на Украйна ще бъдат едно от основните предпоставки за изменение или премахване на санкциите".
Бесент също заяви пред Маккалъм, че се надява Белият дом и Киев да успеят да подпишат дългоочакваното споразумение за минералите от двете страни следващата седмица. Украинските преговарящи в момента преглеждат завършения документ, отбеляза той.
"Сигурен съм, че ще продължим напред и ще подпишем това бързо", каза той.
ВълкСчадъР
на 27.03.2025 в 12:21:42 #2Даже оригиналната руска версия е още по груба - аз съмизумен от просташката арогантност на конската глава : МОСКВА, 26 марта. /ТАСС/. Москва и Вашингтон обсуждают тему "Северных потоков". Будет интересно, если США используют свое влияние на Европу и заставят ее не отказываться от российского газа, заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров в интервью Первому каналу. "Сейчас, конечно, есть разногласия. Но интерес восстановить нормальную энергообеспеченность Европы, разве это интерес только США и России? Идет разговор про "Северные потоки". Наверное, будет интересно, если американцы используют свое влияние на Европу и заставят ее не отказываться от российского газа. Но это уже какой-то сюрреализм", - отметил министр. Он напомнил, что Европа и бизнес сейчас платят за энергоносители в несколько раз больше, чем американский бизнес. "При этом люди типа [вице-канцлера, министра по делам экономики и защиты климата ФРГ] Роберт Хабека, [главы Еврокомиссии] Урсулы фон дер Ляйен, [главы Минобороны ФРГ] Бориса Писториуса, они все говорят, что ни за что не позволят восстановить "Северные потоки". Это либо больные люди, либо самоубийцы", - констатировал Лавров
ВълкСчадъР
на 27.03.2025 в 12:18:35 #1И как ще стане това без ойрогейците, които явно биват подценявани и се очаква да бъдат ПРИНУЖДАВАНИ да правят неща като да купуват газ : Русия и САЩ водят разговори за "Северен поток", съобщи по време на интервю за държавния "Първи канал" министърът на външните работи Сергей Лавров. "Би било интерсно, ако САЩ използват влиянието си върху Европа и я принудят да не се отказва от руския газ", коментира още той. Според него това би било от полза за всички, не само за САЩ и Русия, но и за европейския бизнес, който плаща повече за енергия от американския. За подновяване на работата а проекта по дъното на Балтийско море се заговори още с връщането на американския президет Доналд Тръмп в Белия дом. Медийни публикации сочат, че проектът може да бъде купен от американска компания, която да продава руския газ на европейските клиенти. Проблемът обаче е, че след експлозията през септември 2022 година бяха взривени три от четирите тръби и единствената способна да заработи веднага е част от проекта "Северен поток 2", който така и не получи лиценз за работа от германските власти. Процедурата беше на финала и беше спряна заради началото на войната в Украйна.