"В познатото досега русло" и без напредък по деликатната тема за Охридската архиепископия в учебниците за 7. клас в Северна Македония е преминало заседанието на съвместната мултидисциплинарна комисия по исторически и образователни въпроси между България и Северна Македония, което вчера и днес се проведе в Скопие.

Това са съобщили за БТА от българския състав на историческата комисия. Припомня се, че тази тема се обсъжда 2 години. 

Мицкоски ще разследва членовете от българо-македонската историческа комисия

Мицкоски ще разследва членовете от българо-македонската историческа комисия

Премиерът се ядоса, че са били похарчени стотици хиляди евро

Коментирана е техническата документация, като са били съгласувани и подписани протоколите от две от заседания, проведени през 2023 г.

От българска страна са били предложени за обсъждане няколко исторически личности с юбилейни годишнини през 2025 г., но по настояване на представителите в комисията от Скопие темата е била отложена за следващото заседание, което ще се проведе през април в София.

През септември миналата година с решение на правителството в Скопие съставът на комисията от страна на Северна Македония беше променен.

Заев: В македонските учебници ще пише договореното от смесената комисия

Заев: В македонските учебници ще пише договореното от смесената комисия

Българо-македонската историческа комисия постигнала напредък на днешната среща

Комисията по исторически и образователни въпроси бе създадена в резултат на подписания на 1 август 2017 г. Договор за приятелство и добросъседство между България и Република Северна Македония.

Досега, през 2019 г., съвместната историческа комисия е приела препоръки за съвместно отбелязване на пет исторически личности - Светите братя Кирил и Методий, Св. Наум Охридски, Св. Климент Охридски и цар Самуил и препоръки за промени в учебниците по история за шести клас в Северна Македония и пети клас в България.