Съвместната историческа комисия е един от малкото органи, които функционират по договора за приятелство и добросъседство с РСМ. Друг е въпросът, че нямаме резултати заради колегите от Скопие. Това заяви пред БНР историкът и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" доц. Наум Кайчев.
Съпредседателят на историческата комисия подчерта, че заседанията протичат в дискусии и спорове за дневния ред и с въпроси за същността на работата. По думите му се отделя внимание на протоколите от заседанията.
Според него РСМ използват тактиката отпреди 11 години, когато бе повдигнат спора за името с Гърция. Кайчев посочи, че тогава същата партия под ръководството на Никола Груевски не е помръдна нито милиметър в европейската интеграция. По думите му същата тактика се прилага и сега, защото ДПМНЕ има спор с България.
Историкът е на мнение, че РСМ може би не иска да се интегрира с ЕС, докато Сърбия не се интегрира заради спорове си с Косово. Като че ли позицията на РСМ разчита на отслабването на ЕС, на неговите мрачни прогнози, че предстои преформатиране на ЕС, добави той.
Наум Кайчев не вижда шанс искането на Скопие да направи конституционни промени с отложено действие след влизането си в ЕС, да успее. Той поясни, че конституционните промени означават прилагането на Копенхагенските критерии. Историкът допълни, че в Конституцията на РСМ всички граждани имат предимно колективни права. По думите му има седем народа, които имат такива права, но българите не са сред тях.