Непосилна задача е да се предоговаря нещо, което вече е договорено от страните в ЕС. Не би било реалистично държавите членки да преминат към промяна на преговорната рамка за РСМ, която вече е договорена.
Това заяви пред БНР историкът доц. Наум Кайчев, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Според него с пропагандно говорене РСМ се опитва да покаже относителна конструктивност.
По думите му искането на правителството в Скопие промените в Конституцията да влязат в сила след края на преговорите с ЕС пропагандно говорене, адресирано и във вътрешен, и във външен план. Той уточни, че с него се цели да се покаже относителна конструктивност, но не е реално тя да се осъществи.
Кайчев посочи, че европейското решение от юли 2022 г. включва поне три вида взаимообвързани документи. Те много ясно разписват какви ангажименти са поели всички страни в процеса - и РСМ, и ЕС, и всички 27 страни членки, поясни историкът.
Той подчерта, че за да бъде даден старт на същинските преговори, т.е. да бъде отворена първата преговорна глава, би трябвало в РСМ да бъдат извършени и приложени промените в Конституцията, така че българската общност да бъде вече равноправна и да бъде вписана, както досега се е случило със седем етнически общности.