Според кореспондента на Би Би Си в Украйна Святослав Хоменко, Планът за победа на Володимир Зеленски преследва няколко цели.

Първата цел е насочена към вътрешната аудитория. Украинското общество отдавна не е чувало добри новини от фронтовете, а темпото на напредване на руската армия в Донбас, съчетано с опитите на руснаците да контраатакуват в Курска област, може, ако не да доведе някого до отчаяние, то да направи всеки дълбоко депресиран. При тези обстоятелства думите на Върховния главнокомандващ, че Украйна има план за прекратяване на войната, и дори "не по-късно от следващата година", значат много.

Думите на Зеленски не изглеждат така, сякаш обществото бива подготвяно за "мека капитулация". Недоброжелателите могат да забележат, че в речта си украинският президент никога не спомена нито "достигане на границите от 1991 г.", нито "възстановяване на териториалната цялост" - което може да показва готовността на Киев да направи компромис по тези въпроси. От друга страна, Зеленски се позова на "формулата на мира" и тя именно предполага, че Украйна ще излезе от войната в своите международно признати граници.

Втората цел е прагматична. В четвъртата точка от своя план Зеленски представи на западните си партньори списък с причини, поради които за тях би било полезно да помогнат на Украйна да спечели настоящата война.

Зеленски представи "Плана за победа"  и осъди подкрепата на Северна Корея и Иран за Русия

Зеленски представи "Плана за победа" и осъди подкрепата на Северна Корея и Иран за Русия

Той вижда възможност украинската армия да замени силите на САЩ в Европа в бъдеще

И този списък съдържа не само идеалистични лозунги за това как подкрепата на доброто е по-добра от подкрепата на злото (въпреки че има и намеци за тях). Украйна, напомня Зеленски, е не само житницата на Европа, тя е източник на най-ценните ресурси в съвременния свят - и ще бъде от полза за всички, ако тези ресурси бъдат използвани от "колективния Запад" (с полза за Украйна, разбира се), отколкото от Русия и техните съюзници. Условията и параметрите на това използване очевидно се съдържат в секретното приложение към четвърти параграф, което в момента се проучва от партньорите на Киев.

Петата точка от плана е в същата посока. Ако войната приключи, казва Зеленски, Украйна ще има огромна армия, оборудвана, наред с други неща, с най-съвременни оръжия и в условно мирни условия може да стане гарант и донор на сигурността поне за страните от своя регион. А директното предложение за замяна на отделни подразделения на американската армия, разположени в момента в Европа, с украински контингенти, е директен намек към американските републиканци: в крайна сметка техният кандидат за президент Дж. Д. Ванс вече описа подобна схема.

И накрая, третата цел от плана на Зеленски е конкретна и най-интересна. Какво точно трябва да направят партньорите на Киев, за да бъде победата на Украйна по-реалистична? Отговаряйки на този въпрос, Зеленски изрази няколко тези, с които постоянно се обръща към Запада. Покана за НАТО, разрешение за нанасяне на удари по военни цели дълбоко в руската територия, участие на западните (предимно полски и румънски) сили за противовъздушна отбрана в отразяването на руски въздушни атаки, инвестиции в украинската отбранителна индустрия - всичко това вече е чувано от украинския президент и доколко може да се съди, всички тези предложения непрекъснато се обсъждат.

Украйна моли Румъния да сваля руските ракети и дронове

Украйна моли Румъния да сваля руските ракети и дронове

Търсене на съюзници

Това, което беше ново в думите на Зеленски, беше третата точка от неговия план: предложението за "поставяне на цялостен пакет за неядрено възпиране на наша земя". И въпреки че Зеленски не конкретизира тази точка (което не е изненадващо: такава спецификация се съдържа в секретния анекс към тази точка), трудно е да се чете по друг начин като покана към Запада (или по-просто към Съединените щати) да разположат свои военни бази на украинска територия. По същество да се осигурят на Украйна гаранции за сигурност чрез физическото присъствие на военнослужещи от западните страни "на място".

Полските експерти често казват, че подобно присъствие понякога означава повече за тяхната страна от всички подписани споразумения за сигурност (наскоро писахме за това). Сега изглежда, че Украйна се опитва да следва този път. Единственият въпрос сега е какво точно ще отговорят тези предложения на Киев на Запад. И струва ли си да се очакват внезапни ходове от Съединените щати през трите седмици, които остават до критично важните президентски избори в тази страна.

Кремъл за "плана за победа" на Зеленски: Украйна трябва да изтрезнее
Обновена

Кремъл за "плана за победа" на Зеленски: Украйна трябва да изтрезнее

Русия остава твърдо против присъединяването на Украйна към НАТО