Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън ще посети Китай от 24 до 26 април, където възнамерява директно да изрази загрижеността си относно подкрепата на Пекин за руската отбранителна промишленост.

Това съобщи АФП. Агенцията се позова на високопоставен американски служител.

По-специално държавният секретар на САЩ възнамерява да повдигне пред Пекин въпроса за подкрепата за руската отбранителна промишленост.

Вашингтон признава, че Китай се е въздържал от предоставяне на пряка военна помощ на Русия, но осъжда трансфера на материали с двойна употреба, които Русия използва за производство на боеприпаси и оръжия, използвани във войната ѝ срещу Украйна.

На пресконференция в Италия в петък ръководителят на американската дипломация обвини Китай, че косвено "подхранва" конфликта в Украйна.

"Ако Китай, от една страна, иска да има приятелски отношения с Европа и други страни, не може, от друга страна, да подхранва това, което е най-голямата заплаха за европейската сигурност след края на Студената война", обобщи Блинкън.

Антъни Блинкън също така ще поиска от Китай да избягва "провокативни" мерки по време на встъпването в длъжност на новоизбрания тайвански президент Лай Чинг-те следващия месец, съобщи американски служител.

Тайпе пак предупреди Китай срещу новите маршрути за полети през Тайванския проток

Тайпе пак предупреди Китай срещу новите маршрути за полети през Тайванския проток

Според Тайпе има риск за безопасността на самолетите

Тайван е основен източник на разногласия, като Китай протестира срещу продажбите на американско оръжие на Тайпе, докато САЩ се оплакват, че Пекин възнамерява да промени статуквото там.

САЩ посочиха Китай за основен помощник на Русия във войната с Украйна

САЩ посочиха Китай за основен помощник на Русия във войната с Украйна

Вашингтон обвини Пекин в подклаждане на най-голямата заплаха за европейската сигурност след Студената война

Този ход е знак за по-нататъшно намаляване на напрежението между САЩ и Китай, което се изостри при бившия президент Доналд Тръмп, който отново обещава твърда линия срещу Пекин, ако спечели изборите през ноември. Но президентът Джо Байдън, макар и да се стреми към по-голяма стабилност между двете най-големи икономики в света, продължава да оказва натиск.