Внезапният ход на Китай да премахне строгия режим на COVID-19 може да доведе до 2 милиона допълнителни смъртни случая през следващите два месецa.

Това показва ново проучване в САЩ, проведено от федерално финансирания Fred Hutchinson Cancer Center в Сиатъл, предаде Reuters. Изследването е базирано на извадка от данни за смъртността, публикувани от някои университети в Китай и интернет търсения.

Установено е, че около 1.87 милиона повече смъртни случаи (по всякакви причини) са настъпили сред хора на възраст над 30 години между декември 2022 г. и януари 2023 г. и са наблюдавани във всички провинции в континентален Китай, с изключение на Тибет.

Решението на Китай миналия декември да прекрати тригодишната нулева политика на COVID, която включваше масово тестване и строга карантина, доведе до огромен скок на хоспитализациите и смъртните случаи, които според здравни експерти до голяма степeн не са докладвани от правителството.

Втори ден без коронавирус в Китай освен внесените

Втори ден без коронавирус в Китай освен внесените

Комисията поясни, че общо 67 нови случая са регистрирани за последните 24 часа

В проучването се посочва, че броят на свръхсмъртните случаи далеч надхвърля официалните оценки на китайското правителство през януари. Според данни на изследването 60 000 души с COVID-19 са починали в болница, откакто политиката за нулев COVID-19 беше прекъсната месец по-рано.

Изследователите в проучването са направили статистически анализ, използвайки информация от публикувани некролози и данни от търсения в Baidu- популярна китайска интернет търсачка.

"Нашето проучване на свръхсмъртни случаи, свързани с премахването на политиката за нулев COVID в Китай, определя емпирично получена референтна оценка. Тези открития са важни за разбирането как внезапното разпространение на COVID-19 сред населението може да повлияе на смъртността", посочват изследователите .

Националната здравна комисия на Китай не даде коментар по доклада, пише "Ройтерс".

Глобални здравни експерти многократно призоваха Китай да разкрие повече данни, тъй като започнаха да се появяват съобщения за нарастващи хоспитализации и смъртни случаи и особено след като се засили заплахата от нови варианти.

САЩ и СЗО следят нова линия на вируса, който причинява COVID

САЩ и СЗО следят нова линия на вируса, който причинява COVID

Линията е наречена BA.2.86 и е открита в Съединените щати, Дания и Израел

Припомняме, Китай спря да докладва официални ежедневни резултати за смъртните случаи в края на 2022 г. Световната здравна организация казва, че в Китай е имало 121 628 смъртни случая от COVID от общия глобален брой- близо 7 милиона.

Китайска провинция публикува за кратко данни на уебсайта си през юли, показващи, че кремациите са скочили със 70% през първото тримесечие на 2023 г., което по-късно беше премахнато.

През февруари висшите лидери на Китай обявиха "решителна победа" над COVID.

Но вирусът все още обикаля страната и в четвъртък здравните власти в Пекин казаха, че COVID все още е инфекциозна болест номер едно в столицата.

Длъжностни лица посочиха нов вариант на Omicron, наречен EG.5 или "Ерис", наречен на гръцката богиня на раздора, като настоящия доминиращ щам в Китай.

"Националното бюро за контрол и превенция на заболяванията заяви, че делът на новия вариант EG.5 се е увеличил от 0,6% през април до 71,6% през август, превръщайки се в доминиращ щам в повечето провинции в Китай", съобщава Global Times.