Въоръжени бойци вилняха и в четвъртък през главния град в опустошения от войната западен регион на Судан Дарфур, съобщи АП.
Освен боеве се съобщава и за ограбени магазини и жилища, казаха жители, които описват случващото се като най-лошото, преживяно от тях в Дарфур.
Насилието дойде въпреки крехкото тридневно примирие между двама висши генерали на Судан, чиято борба за власт уби стотици.
Хаосът в град Генена в Дарфур показа как борбата на съперничещите си генерали за контрол в столицата Хартум прераства в насилие в други части на Судан.
Прекратяването на огъня доведе до значително облекчаване на боевете в Хартум и съседния град Омдурман за първи път, откакто военните и съперничещи паравоенни сили започнаха сблъсък на 15 април. Боевете превърнаха жилищните квартали в бойни полета.
Относителното спокойствие позволи на чуждите правителства да изведат с хеликоптери стотици граждани, докато десетки хиляди суданци напуснаха Хартум, търсейки по-безопасни зони или избягали в чужбина.
Източноафриканска инициатива ще удължи примирието, което трябваше да изтече в четвъртък вечерта, с още три дни. Ръководителят на военните, генерал Абдел Фатах Бурхан, каза, че е приел предложението, но няма информация от съперника му, генерал Мохамед Хамдан Дагало, командир на Силите за бърза подкрепа.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, който многократно е разговарял и с двамата генерали и е помогнал за постигането на първоначалното примирие, в четвъртък обсъди въпроса с генералния секретар на ООН Антонио Гутериш в Държавния департамент.
"Работим много тясно заедно, за да се справим с кризата в Судан, надяваме се да работим за по-трайно прекратяване на огъня, прекратяване на враждебните действия и да помогнем за връщането на Судан обратно на пътя, по който беше на цивилно ръководено правителство ", каза Блинкън.
Припомняме, че редица държави, сред които и България, евакуираха гражданите си от Судан.
Заплахата не идва само от боевете.
Съществува "висок риск от биологична заплаха" в суданската столица Хартум. За това предупреди Световната здравна организация (СЗО). Причината е, че една от воюващите страни е окупирала лаборатория, в която се съхраняват патогени на морбили и холера и други опасни материали.
Боевете избухнаха между суданските въоръжени сили и паравоенните формирования на Силите за бърза подкрепа на 15 април и до момента са причинили смъртта на най-малко 460 души, а над 4070 души са пострадали, според последните данни на СЗО.
Около 300 000 души са убити във въоръжените сблъсъци между правителствените сили и сепаратистките групировки от 2003 г. в района на Дарфур в западен Судан. През 2007 г. бяха разположени сини каски.
Една от най-слабо развитите африкански държави, разкъсвана от дългогодишни кървави конфликти. Судан е страната, в която се води най-продължителната гражданска война в африканската история, започнала още през 1955-та година. В основата на конфликта стоят както религиозни, така и междуетнически различия.
Населяваният предимно от християни юг се противопоставя на натиска от страна на севера, в който преобладава арабско и мюсюлманско население. Започва серия от сблъсъци между правителствени сили и партизански движения, военни преврати и чести смени на правителства.
Най-силно засегнат от военните сблъсъци е източният регион Дарфур, където броят на бежанците надхвърля 2,5 милиона. Ситуацията там е определяна като геноцид срещу неарабското население.