Азербайджан и бунтовниците в отцепническия анклав Нагорни Карабах се обвиняват взаимно за нарушаване на примирието с интензивен артилерийски огън. Това е признак, че конфликтът, който взе живота на 30 хиляди души през последните две десетилетия, е далеч от мирно разрешаване, съобщава Ройтерс.

Анклавът, който е на територията на Азербайджан, но се контролира от етнически арменци, се самоуправлява с помощта на военно присъствие и финансовата подкрепа от Армения от края на сепаратистка война през 1994 година.

Подкрепяни от Ереван сили контролират Нагорни Карабах и седем азерски района са се присъединили към тях. През последните дни сериозно се влоши ситуацията в района на размирици.

Вчера вечерта армията на Баку обстрелва позиции на бунтовниците, за да „предотврати подривен акт” на арменската армия, насочен към азерския град Агдам, отбеляза външното министерство на Азербайджан.

Между 10 и 15 арменски войници са убити, унищожена е и военна техника, допълва ведомството.

Военното министерство в Нагорни Карабах отрича да е атакувало цивилни в района на Агдам и уточнява, че военните са били принудени да отвърнат на стрелба, след като „разузнавателна и подривна” азерска група се опита да нахлуе в район под контрола на анклава.

Бунтовниците допълват, че няма отчетени загуби, въпреки масирания вражески огън с миномети, гранотомети и гаубици. Двама войници от Азербайджан са загинали, а няколко са ранени.

Опитите за трайно уреждане на конфликта се провалиха, въпреки посредничеството на Франция, Русия и САЩ. Президентите на Армения и Азербайджан се срещнаха няколко пъти, но не постигнаха осезаеми резултати.