Съдията от Върховния съд на Бразилия Александър де Мораеш заплаши с арест бившия президент Жаир Болсонаро, съобщава BBC.
Болсонаро има забрана да участва в интервюта, споделяни в социалните мрежи.
Адвокатите му трябва да дадат обяснение в рамките на 24 часа защо клиентът им се е появил във видеоклип, споделен от сина на Болсонаро, Едуардо, в понеделник.
Болсонаро е съден за предполагаемо планиране на преврат, за да попречи на президента Луис Инасио Лула да Силва да встъпи в длъжност през 2023 г., което той отрича.
Мораеш ръководи разследването по твърденията, че Болсонаро и неговите съюзници са извършили "антидемократични действия".
Мораеш вече наложи редица ограничения на Болсонаро в петък, включително полицейски час, както и 24-часово наблюдение, за да му попречи да избяга от страната, докато е в процес.
Наредено му е също така да се въздържа от контакти с чуждестранни правителства и техните посолства в Бразилия.
Освен това, бившият президент е задължен да носи електронна гривна на глезена и му е забранено да общува с Едуардо, който лобира от името на баща си в Съединените щати.
Болсонаро настоява, че никога не е обмислял да напусне Бразилия и нарече съдия Мораес "диктатор".
Мерките бяха наредени по искане на федералната полиция и с одобрението на Главната прокуратура на Бразилия.
Полицията по-рано обвини Болсонаро и сина му в опит да възпрепятстват процеса срещу бившия президент и в нарушаване на суверенитета на Бразилия, като насърчават правителството на САЩ да се намесва в процеса.
Делото се следи отблизо от президента на САЩ Доналд Тръмп, който го осъди като "лов на вещици".
Дваматаса дългогодишни съюзници и по-рано този месец Тръмп заплаши да наложи 50% мито върху бразилски стоки, считано от 1 август.
В писмото си до Лула да Силва Тръмп посочи отношението на Бразилия към Болсонаро като причина за повишаването на митата.
Напрежението между двете правителства нарасна допълнително в петък, когато - в отговор на ограниченията, наложени на Болсонаро - администрацията на Тръмп отмени американската виза на Мораес и други съдии от Върховния съд.
Президентът Лула го нарече "напълно безпочвена мярка" и осъди "намесата на една държава в правосъдната система на друга".