Ръководителят на дипломацията на Европейския съюз Жозеп Борел в интервю за германския вестник "Велт" нарече условията на Русия за гаранции за сигурност неприемливи.
"Исканията за гаранции за сигурност и прекратяването на разширяването на ЕС и НАТО на изток са чисто руски дневен ред с напълно неприемливи условия, особено по отношение на Украйна", настоя той.
По думите на Борел това е първият път, в който Москва "представи своя дневен ред в писмена форма", което никога досега не се е случвало.
"Така правят само победителите: казват, че това и това са моите условия", отбеляза той.
Преговорите трябва да се отнасят не само до Украйна и разширяването на НАТО на изток, но и до "всички нарушения на договора след приемането на Заключителния акт от Хелзинки през 1975 г.", настоя ръководителят на европейската дипломация.
"Не сме съгласни с много събития в руската външна политика, както и с някои събития, които Москва смята за вътрешни работи", подчерта Борел.
Той също така обвини Русия, че "иска води преговори по архитектурата на европейската сигурност без участието на Европейския съюз".
"Това е абсурдно. Ние няма да приемем това", отсече Борел.
По думите му преговорите по архитектурата на европейската сигурност и гаранциите за сигурност са "въпрос, който засяга не само САЩ и Русия".
"ЕС трябва да присъства на тези преговори, такива преговори имат смисъл само ако се провеждат в тясна координация с ЕС и с негово участие", настоява Борел.
В средата на декември руското външно министерство публикува проекти на договор със САЩ и споразумение с НАТО. Документите вече са предадени на Вашингтон и неговите съюзници. В един от пунктовете Москва предлага на страните от НАТО да предоставят гаранции, които биха изключили по-нататъшното придвижване в източна посока, по-специално на украинска територия.
Както руският президент Владимир Путин е предупреждавал, разширяването на НАТО на изток и разполагането на нападателни оръжия в Украйна са червени линии за Москва.
projekt
на 29.12.2021 в 21:46:25 #8нормално. така или иначе ЕС не участва в преговорите. преговорите са между Русия и САЩ. ЕС само се усмихва и изпълнява това което им наредят от САЩ. какъв е смисъла да участват. ЕС са само наблюдатели без да взимат решения. последната газова криза за пореден път показа че ЕС не преследва своя интерес, а обслужва интереса на САЩ. САЩ забраниха на ЕС дългосрочните договори с Русия в резултат на което сега всички плащаме висока цена. реално купуваме същия газ, от същия доставчик но на няколко пъти по висока цена. колко по висока е цената толкова по рентабилно става американския втечнен газ. жалкото е Европа плаща за всичко това.
GolaVoda
на 29.12.2021 в 16:41:27 #7Струва ми се, че скоро Украйна ще нападне Луганската република и ще се наложи Русия да я защитава.
chafeto
на 29.12.2021 в 16:36:49 #6Tomorrow Крим се оказа не само прекалено голяма, но и много горчива хапка за джуджо! А за цената да не говорим! ********************************************************************** Да, да, знаем. Знаем и че мостът, ако не падне, той ще бъде използван за бягство на руснаците и за победния поход на хохолите към Кубан. Всъщност Крим беше най-стратегически адекватния и логичен отговор на активнто мероприятие с главен идеолог една бисексуална бабушкера, която тогава обитаваше "Белия дом". А ръсенето на мантри "на килограм" отавна не само е несъдържателно, но вече е и безформено.
chafeto
на 29.12.2021 в 16:30:38 #5halo Браво на Борел! ***************************************** Браво! Това беше епично действие с невиждано до сега последици
halo
на 29.12.2021 в 12:41:32 #4Браво на Борел!
Legalen
на 29.12.2021 в 12:32:51 #3Жозеп, остави ги да се оправят сами! Имаш си семейство, внуците ще се радват ако им отделяш повече време! И без това тебе никой не те слуша…
Кастело Белведере
на 29.12.2021 в 11:59:57 #2Путин се държи така, сякаш сме в края на ВСВ, и като победители искат да прекрояват Европа. Тихомълком загърбват факта, че оттогава са минали 75г. и ссср бе тотално победен и разбит в Студената война и сега Русия е една регионална сила , чиято икономика се държи благодарение на вноса на стоки и технологии от победената Германия. В мокрите си сънища Карлика сънува възраждането на ссср (чийто крах е най-голямата геополитическа грешка за него, а за нас - най-големия късмет на 20век) опипва почвата като се опитва да диктува кремълските интереси (изкуствени, имперски) на Света. Надява се на временната слабост на Европа и (тихата) поддръжка на Китай, но той и Хитлер си е правил едни сметки, а какво излезе. Всъщност Путин не си дава сметка, че така само ни сплотява повече срещу него и в крайна сметка ще загуби и малкото останали зони на влияние (Сърбия, Бл.Изток) така както изгуби Украйна, Молдова, Грузия благодарение на имперската си кагебейско-мечешка политика.
avedar52
на 29.12.2021 в 11:31:41 #1Време е за пенсия!