Правителството на САЩ обеща на съюзниците си в Европа прозрачност и солидарност по отношение на планираните преговори с Русия за справяне с напрежението около Украйна, информира ДПА.
Диалогът ще се съсредоточи върху "взаимни цели", уточни пред репортери говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс.
Той подчерта, че Вашингтон ще се придържа към принципа "нищо за тях без тях" по отношение на въпроси, засягащи съюзниците на САЩ в Европа.
Въпреки това Прайс уточни, че "диалогът за стратегическа стабилност" с Русия ще приеме двустранен формат. "Ние винаги сме информирали напълно и задълбочено нашите съюзници" след минали срещи, добави той.
"Ние сме обединени като алианса НАТО по отношение на последствията, с които Русия ще се сблъска, ако се насочи към Украйна, но също така сме единни в нашата готовност да се ангажираме с принципна дипломация с Русия", отбеляза още говорителят.
Представители от САЩ и Русия планират да се срещнат в Женева на 10 януари, за да обсъдят напрежението около Украйна и исканите от Москва гаранции за сигурност.
"Руснаците знаят много добре, че в тези предложения има някои неща, които ще бъдат неприемливи за САЩ и за нашите европейски съюзници и партньори", изтъкна Прайс по отношение на гаранциите за сигурност.
Той обаче каза, че САЩ ще се стремят да "определят къде може да има някакъв потенциал за диалог и дискусия" на фона на усилията за деескалация на ситуацията на украинската граница.
Съгласно проектопредложението на Русия за намаляване на напрежението Москва иска НАТО да обещае спиране на разширяването си на изток и да предотврати членство на Украйна, което тя вижда като заплаха.
Вашингтон увери, че няма да се взимат решения през главите на съюзниците - включително Украйна - в преговорите с Москва.
Първият дипломат на Европейския съюз Жозеп Борел настоя пред в. "Велт", че няма място за компромис относно това, което той нарече неприемливи условия, визирайки особено Украйна.
Борел изтъкна, че ЕС трябва да участва в преговорите, особено що се отнася до архитектурата за сигурност в Европа и гаранциите за сигурност.
Той също така подчерта, че Общността се придържала към плана си да съветва и обучава украински войници и скоро ще представи предложение по въпроса на държавите от ЕС и че наскоро реши да подкрепи украинската армия с още 31 млн. евро за подпомагане на логистичните възможности и борба с кибератаки.
От седмици Западът е обезпокоен от информациите, че Русия е струпала десетки хиляди войници в райони недалеч от Украйна.
Части от Украйна са въвлечени в конфликт между правителствените сили и проруските сепаратисти.
Руското военно министерство обяви в събота, че повече от 10 000 войници ще се върнат в базите си след участие във военна маневра. То не разкри колко от тях са били на границата с Украйна.
Москва се надява, че срещата на 10 януари ще доведе до преговори по проект на споразумение относно гаранциите за сигурност, изисквани от НАТО от Русия, каза заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков.
Русия и НАТО планират да проведат отделни преговори два дни по-късно, на 12 януари. Представители на НАТО вече казаха, че датата се обмисля за среща на Съвета НАТО-Русия, първата от две години и половина.
Според американската администрация на 13 януари ще има заседание на постоянния съвет на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
chafeto
на 29.12.2021 в 17:03:38 #4Кастело Белведере Тигрице, вчера получаваше странни проблясъци, но днес явно пак си се надрусала с розова либерална пръ*дня.
chafeto
на 29.12.2021 в 17:01:57 #3Кастело Белведере Не сме края на ВСВ, че САЩ и Русия да си определят зони на влияние. Русия не е ссср и е слаб регионален играч, зависещ от европейските технологии. Трябва да спрат да приемат НАТО като заплаха, напротив, да видят стратегически, че може да им помогнем да не изпуснат клатещите си позиции в Азия, а в Европа да имаме стратегичество партньорство (руските интереси не са наши интереси). За това разбира се, трябва да се откажат от имперските си домогвания с хибридни (и не дотам) сили. ******************************************************* 1. Зони на влияние е имало, има и ще има, поне докато човечеството е организирано в по-големи социални, обществени и т.н. групи. Прсото главните "актьори" се сменят на определн период (какъвто е сега), а на много хора това (логично) не им харесва. Светът. в който това нещо го няма е някаква евтина демагогия. 2. Ако Русия беше слаб регионален играч, то щеше да е запазена тенеднцията за "еднолично ос*иране" на света от страна на САЩ, а нямаше вятърът да задуха в таква посока, че да има пренареждане в световен мащаб. Ако следеше действията на САЩ в Европа, Азиатско-тихоокеанския регион и Бл. Изток, можеше и да схванеш нещо от това. Пък и тогава не биха ни проглушавали ушите с истеричната антируска реторика. Всичко щеше да е "мирно и тихо", както беше през деветдесетте. 3. Русия изобщо не е толкова зависима от техногиите на Европа, колкото ти се иска, санкциите го доказаха. По-скоро Европа е зависима от руските ресурси, отколкото Русия от европейските технолгии. И както се видя, донякъде и от руските пазари. Русия също има технолгии и макар и не толкова развити, колкото европейските, то нещата не са статични, като за пореден път давам пример с разликата от преди около 20 години. Не забраяай освен това, че Русия разполага и с технолгии, с които страните разполагащи с тях се пробят на пръсти. И в това число влизат такива технолгии, които на практика осигуряват сувренитет. И нямам предвид само военната технолгия. И нещо много важно - Русия задоволи вътрешната си хранителна база до степен, че не само може да се изхранва сама, но и стана износител. Само за сравнение, нашето селско стопанство не може да изхрани трите най-големи града в България, ако не е вноса. 4. Относно прозрачността на САЩ спрямо Европа, едва ли някой с поне малко разсъдък вярва, че господарят уведомява за всичко лакеите, камериерките и кочияша си.
Кастело Белведере
на 29.12.2021 в 13:05:13 #2Не сме края на ВСВ, че САЩ и Русия да си определят зони на влияние. Русия не е ссср и е слаб регионален играч, зависещ от европейските технологии. Трябва да спрат да приемат НАТО като заплаха, напротив, да видят стратегически, че може да им помогнем да не изпуснат клатещите си позиции в Азия, а в Европа да имаме стратегичество партньорство (руските интереси не са наши интереси). За това разбира се, трябва да се откажат от имперските си домогвания с хибридни (и не дотам) сили.
hmmm
на 29.12.2021 в 11:43:01 #1Съществуването на „Гладио“ официално е признато от правителствата на въвлечените западни страни, но правителството на САЩ отрича обвиненията срещу тези организации в тероризъм[7]. Ролята на ЦРУ в операцията, поддръжката ѝ и съпричастността към политически терор са въпрос на сериозно обсъждане и тежки подозрения. Италия, Швейцария и Белгия провеждат парламентарно разследване по въпроса. Европейският парламент, въпреки силната съпротива на НАТО, през 1990 г. реши да разсекрети и разследва дейността на Гладио завършило с резолюция за ликвидиране на тези паравоенни структури. В нея се посочва, че[8]: „от 40 години съществува нелегално паралелно разузнаване“ и „въоръжена организация с дейност в няколко държави-членки на Общността“, които „са управлявани от тайните служби на държавите, в сътрудничество с НАТО и са били вън от всякакъв демократичен контрол“. Осъжда се „опасността, такава нелегална мрежа да може да се намесвала незаконно във вътрешните политически въпроси на държавите-членки или все още може да го направи“, особено пред факта, че „в някои държави-членки на военни тайни служби (или неконтролирани техни клонове) са били замесени в сериозни случаи на тероризъм и престъпност“ и Европарламентът постановява пълно разследване на характера, структурата, целите и всички други аспекти на тези тайни организации или всякакви тайни групи, използването им за незаконна намеса във вътрешните политически въпроси на съответните страни, на проблема с тероризма в Европа и възможни тайни на секретните служби на държавите-членки или трети страни. Освен това резолюцията протестира „енергично поемането от американски военен персонал в Командването на НАТО на правото да създават и управляват тайно разузнаване и мрежата в Европа“, иска „държавите-членки да премахнат всички нелегални военни и паравоенни мрежи и да съставят пълен списък на организации, работещи в тази област, и в същото време да следят връзките им със съответните държавни служби за разузнаване и техните връзки с терористични групи за действие и/или други незаконни практики, ако има такива“. Накрая Парламентът определя „компетентната си комисия, която да разгледа провеждане на заседание, за да се изясни ролята и въздействието на организация Гладио и други подобни органи“ и инструктира „своя председател да предаде настоящата резолюция на Комисията, Съвета, генералния секретар на НАТО, на правителствата на държавите-членки и правителството на Съединените щати.“