Агресията на Руската федерация срещу Украйна се превърна в сигнал за събуждане на цяла Европа в областта на сигурността и отбраната. Tя ни принуди да търсим координирани и ефективни начини за укрепване на собствената си отбранителна способност.
Tова написа в неделя върховният представител на Европейския съюз (ЕС) Жозеп Борел в блогa на сайта на Европейската служба за външна дейност.
Стана ясно, че поради недостатъчно финансиране отбранителните способности, които имаме, не отговарят на нашите нужди пред лицето на заплахата, заяви Борел.
Той припомни, че в докладите на Европейската агенция по отбрана (EDA) многократно се обръща внимание на този факт.
Той подчерта, че ЕС трябва да поеме повече отговорност за сигурността. Това предполага наличието на съвременни и взаимно съвместими въоръжени сили с достатъчен брой сили и средства.
"Изпразването на складовете, което се случи след военната помощ, която предоставихме на Украйна, беше най-очевидният пример за нашите недостатъци - най-големият недостатък, който наследихме от минали бюджетни съкращения и недостатъчно финансиране", каза Борел.
Той припомни, че от 1991 до 2021 г. общите разходи за отбрана на ЕС са нараснали само с 20% - докато за Съединените щати те са с 66% повече, в Русия - с 292%, а в Китай - 592 процента. Само от 2009 до 2018 г. в резултат на бюджетни съкращения страните от ЕС са пропуснали около 160 милиарда евро за отбрана.
Върховният представител на ЕС определи три основни области за справяне със съществуващите отбранителни предизвикателства на ЕС, отразени в докладите на EDA
Първото направление е повишаване на бойната готовност на войските, включително попълване на складовите запаси.
Второто направление на усилията е развитието на отбранителни способности както в количествено, така и в качествено отношение. През следващите пет години тези усилия ще се съсредоточат върху стратегически области като противовъздушна отбрана, кибер- и космически активи и други.
Трета, дългосрочна посока е съвместното развитие на бъдещи ключови отбранителни способности.
Борел подчертава същи, че най-ефективното използване на средствата на EDA сега може да допринесе за координацията между страните-членки в съвместните поръчки за отбрана, изчислени в близко бъдеще и в дългосрочен план, за да се повишат способностите на европейската отбранителна индустрия.
Опако
на 23.05.2022 в 21:40:52 #4Войната в Украйна показа, че политиката на интеграция чрез икономическо обвързване работи само за цивилизовани народи с демократични лидери. Путин е фашистки психопат, когато анексира Крим, не му се каза достатъчно ясно, че е фашист и че престъпленията му няма да бъдат толерирани. Той се окуражи от мекушавата реакция на Запада - изводът е, че имаме заспали и неадекватни, дори плашливи пред руския националфашизъм европейски лидери. Последвалата война, бе причинена от малодушието на лидерите в ЕС, които пропуснаха тотално 8 години в безплодна дипломация, и глупостта на Путкин, който си повярва, надъхан от прекалено много военни паради и от собствената си пропаганда, че ще превземе Украйна за три дни!
linkaln
на 23.05.2022 в 15:24:01 #3Русия Китай Индия Бразилия Мексико Саудитска Арабия ЮАР Индонезия Турция Иран Аржентина Куба Никарагуа Беларус Египет Нигерия Мароко Алжир Заир ОАЕ Пакистан Казахстан Таджикистан Узбекистан Киргистан Боливия Северна Корея Мианма Судан Мали Мавритания Виетнам Непал Перу Филипини Етиопия Уганда Танзания Азия Близкия Изток Африка Латинска Америка ОДКС ШОС Евразия БРИКС НАТО Запада ООН СБ МВФ ЕС Източна Европа Великобритания Унгария Испания Канада Австралия Нова Зеландия Микронезия Германия Италия Полша Украйна Холандия Белгия Швеция Норвегия Швейцария Сингапур Чехия Парагвай това са главните държави от Запада Юга Изтока и всички организации които открито се противопоставят на световната хегемония на САЩ
ICO
на 23.05.2022 в 06:47:33 #2ПЪРВИ ПРОБЛЕМ да се пълнят складовете на ЕС с оръжие, но какво точно? Защото всяка страна произвежда свое като почнем от стрелково оръжие и завършим с танкове и самолети. Общата армиря на ЕС трябва да започне с интеграция на ВПК на отделните страни в едно. ВТОРИ ПРОБЛЕМ ЕС изостава във новите видове въоражение с около две десетилетия. Няма пето поколение самолет,няма голям транспортен самолет, няма танк с активна защита и автомат за зареждане, няма хиперзвукови ракети, няма ПВО системи дори системи за залпов огън са на ниво 60-те г. ТРЕТИ ПРОБЛЕМ ЕС няма единно командване, няма дори войски за обща защита на границите, няма специални части, няма спасителни екипи, дори самолети за гасене на пожарите в ЕС НЯМА. ЧЕТВЪРТИ ПРОБЛЕМ Бюрократите в ЕС потребяват прекалено много ресурси и административните "правила" които сътворяват са пречка за бързото развитие на въоражени сили.
torbalan
на 23.05.2022 в 04:18:31 #1Това изобщо не е тайна. Макрон им го приказеа отдавна. Само че германци, холандци и тям подобни си трупат пушките у тях. Никой не иска да плаща и да праща на изток скъпа техника и персонал. Сега като видяха надървения руски хуй, дано им дойде акъла в главите. На Европа и трябват собствени въоръжени сили с малко на брой унифицирани оръжейни системи. Никакъв внос и дислокация там, откъдето идват потенциалните заплахи. България, Румъния, Полша, Гърция, Финландия, Дания (Гренландия), Балтика и Норвегия. Това е фронта. Здрави ВВС със стратегически бомбардировачи. Северен и Южен флот с подводници и поне 4 самолетоносача.