Премиерът Бойко Борисов е склонен да подкрепи искането на Ангела Меркел и Никола Саркози за промени в Лисабонския договор, но при определени условия. БНР съобщи, че министър-председателят е заявил това при пристигането си в Брюксел, темата се очертава като основна на предстоящото заседание на Европейския съвет.

Франция и Германия искат нови текстове в договора, които да въведат по-строги санкции за държави, които не спазват бюджетната дисциплина. Борисов е склонен да подкрепи това предложение, но само ако страните, които са превишили с малко допустимия бюджетен дефицит, получат възможност да дадат обяснение, вместо да стават обект на автоматични тежки санкции.

По думите на премиера, налагането на санкции достигащи до спиране на еврофондовете на страна с 3,5 или 4% дефицит ще доведат единствено до задълбочаване на финансовите й проблеми. Премиерът е на мнение, че трябва да се намери баланс между дисциплината и просперитета на отделните държави.

Борисов заяви, че вероятно някоя от по-новите страни-членки на ЕС ще станат обект на новите мерки и заради това трябва да се действа внимателно.

Преди началото на заседанието на Европейския съвет днес, министър-председателят Бойко Борисов обсъди в разговор с върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Катрин Аштън основни акценти и послания за предстоящите срещи на високо равнище ЕС-САЩ (20 ноември т.г.), ЕС-Русия (7 декември т.г.) и ЕС-Украйна (22 ноември т.г.), съобщиха от правителствената пресслужба.

Българският правителствен ръководител подчерта значението на това темата за безвизовото пътуване между Европа и САЩ за гражданите на всички държави-членки да присъства в диалога на най-високо ниво ЕС-САЩ до окончателното му разрешаване.

Засегнати бяха аспекти, свързани със стратегическото сътрудничество със САЩ в региона на Западните Балкани и по отношение на енергийната сигурност.

Споделено бе съгласие по конструктивно ангажиране на Русия като ключов фактор и партньор на ЕС за адресиране на предизвикателствата в близкото съседство.

Обсъдени бяха тенденциите в Украйна и развитието на отношенията с ЕС, с акцент върху реформата на газовия сектор.

Върховният представител Катрин Аштън информира премиера за последните развития относно формирането на Европейската служба за външно действие (ЕСВД) - с политическото споразумение по правната уредба са налице условията за ускоряване на процеса за постъпателно установяване на основните структури на ЕСВД и ефективното й функциониране от началото на 2011 г.

Министър-председателят Борисов изрази доверие в лидерството на Катрин Аштън в процеса и подчерта значението на прозрачността, взаимното доверие и чувството за принадлежност на държавите-членки и приноса на националните дипломатически служби към новата структура.