Следващият американски президент ще определи тенденциите в отношенията между САЩ и Европа, но дотогава Буш ще продължава да инвестира в избирането на най-новите европейски властимащи, коментира АП.

Някои от тях са по-малко критични към войната в Ирак, отколкото предшествениците си.

Има и нов папа - Бенедикт XVI, с когото Буш ще се срещне днес, преди да отпътува за Франция - поредната спирка от едноседмичната му обиколка из Европа.

Буш каза, че вижда перспективите за „нова ера в трансатлантическата общност" в лицето на сегашните европейски лидери като италианският премиер Силвио Берлускони, британският министър-председател Гордън Браун, германската канцлерка Ангела Меркел и френският президент Никола Саркози.

„Виждам отговорността на могъщата и решителна Европа за издигане на стойността на свободата в границите й и извън тях",ще каже Буш в речта си днес в Париж.

„И когато дойде времето да приветствам новия президент на Америка следващия януари, за мен ще бъде удоволствие да му съобщя, че отношенията между Съединените щати и Европа са най-широките и жизнени, от когато и да било".

Само преди няколко години случаят не беше такъв. Бившият германски канцлер Герхард Шрьодер и експрезидентът на Франция Жак Ширак имаха пререкания с Буш за войната в Ирак, припомня АП.

Двама от съюзниците на Буш - бившият британски премиер Тони Блеър и ексминистър-председателя на Испания Хосе Мария Азнар платиха политическата цена за подкрепата си на Буш за войната.

Това разруши трансатлантическите отношения. Буш прекара целия си втори мандат във възстановяването им.

И докато администрацията на Буш подаде ръка на нациите от другата страна на земното кълбо в опит да намери решение за множество международни заплахи, включително ядрените програми на Северна Корея и Иран, президентът сложи инициалите си върху тези инициативи в полза на собствената си репутация, дала тона на цялото му управление.