Сенатор Марко Рубио, избраният от новоизбрания президент Доналд Тръмп за държавен секретар, предупреди в сряда, че САЩ трябва да променят курса си, за да избегнат по-голяма зависимост от Китай. Той обеща стабилна външна политика, фокусирана върху американските интереси по време на изслушването си в Конгреса преди да бъде утвърден на поста, съобщава "Ройтерс".
Забележките на републиканския сенатор, който се очаква удобно да спечели потвърждение като висш дипломат на нацията, изпратиха остро послание за промени в политиката на САЩ.
53-годишният Рубио се спря на важни международни проблеми в приятелско изслушване пред комисия, в която е служил от 14 години. Той каза, че краят на войната в Украйна е от съществено значение, тъй като и двете страни трябва да направят отстъпки, но говори най-категорично за необходимостта от конфронтация с Китай.
Рубио каза, че противопоставянето на Китай ще включва изграждане на вътрешния индустриален капацитет на САЩ.
"Ако останем на пътя, по който вървим в момента, след по-малко от 10 години почти всичко, което има значение за нас в живота, ще зависи от това дали Китай ще ни позволи да го имаме или не. Всичко от лекарствата за кръвно налягане, които приемаме , какви филми ще гледаме и всичко между тях, ще зависим от Китай за това", каза Рубио.
Очаква се номинацията на Рубио да бъде утвърдена от пълния състав на Сената веднага след 20 януари, деня, в който Тръмп встъпи в длъжност.
Припомняме, че тази седмица Конгресът провежда изслушванията на номинациите на Тръмп за ключови постове. Въпреки острите въпроси на конгресмените демократи за зависимостта от Тръмп в бъдещите решения, се очаквада успеят да съберат достатъчно гласове за подкрепа.
Министерството на търговията на Китай добави още четири компании от Съединените щати в списъка на ненадеждните субекти на страната поради участието им в продажбата на оръжия на Тайван. Въпросните компании са Pacific Rim Defense, AEVEX Aerospace, LKD Aerospace и Summit Technologies Inc. Освен че няма да могат да изнасят или внасят продукти от Китай, на ръководителите на компаниите ще бъде забранено да влизат в страната.
Китай санкционира седем базирани в САЩ компании за продажба на оръжие на Тайван - акт, който Пекин смята за посегателство върху своя суверенитет.